Zemetrasenie spôsobilo poškodenie domov, statiky, rozvodov, niektorí obyvatelia boli evakuovaní

Zemetrasenie na východnom Slovensku si vyžiadalo nasadenie zložiek rezortu vnútra, vyhlásené sú mimoriadne situácie v troch obciach, nie sú hlásené zranenia.

 

Zemetrasenie so silou 4,9 magnitúdy zasiahlo v pondelok 9. októbra o 20:23 hod. východné Slovensko. Centrálne monitorovacie a riadiace stredisko sekcie krízového riadenia MV SR neeviduje po zemetrasení následky na živote a zdraví.

Zemetrasenie na východnom Slovensku si vyžiadalo nasadenie viacerých zložiek rezortu vnútra – príslušníkov Hasičského a záchranného zboru, Policajného zboru, sekcie krízového riadenia MV SR, odborov krízového riadenia okresných úradov a koordinačných stredísk integrovaného záchranného systému, ktoré evidujú zvýšený počet volaní na číslo tiesňového volania 112.

Mimoriadne situácie z dôvodu poškodenia domov počas zemetrasenia boli vyhlásené v 3 obciach Holčíkovce a Ďapalovce (okres Vranov nad Topľou) a Kolbovce (okres Stropkov).

V uvedených obciach išlo o škody ako poškodenie vedení, rozvodov, popretrhávané plynové a vodovodné prípojky k rodinným domom, poškodenie obydlí rôznej závažnosti od popraskaných omietok po narušenie statiky.

V oblasti sú hlásené aj výpadky elektrickej energie v dôsledku strhnutých elektrických vedení. Výška škôd nie je zatiaľ vyčíslená.

Obidve jadrové elektrárne na území Slovenska sú v poriadku a fungujú v bežnom režime.

Zemetrasenie si vyžiadalo nasadenie hasičov v Prešovskom kraji v siedmich prípadoch. Celkom zasahovalo 29 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru s 11 kusmi hasičskej techniky a 9 členov dobrovoľných hasičských zborov obcí Ďapalovce a Soľ s 2 kusmi techniky.

Hasiči zasahovali v obci Ďapalovce, kde došlo následkom zemetrasenia k poškodeniu rodinných domov, evakuovaných bolo 44 ľudí a 15 rodinných domov bolo uzatvorených. Hasiči vykonávali prieskum a monitorovali okolie. Na mieste zásahu bola prítomná aj polícia, odbor krízového riadenia Okresného úradu Vranov nad Topľou, starosta obce a skupina z krízového riadenia mesta Vranov nad Topľou.

Hasiči zasahovali aj v Prešove, monitorovali okolie bytového domu na Magurskej ulici, kde bol preverovaný únik plynu. Na mieste zásahu bola prítomná polícia, ako aj technik Slovenského plynárenského priemyslu, ktorý po vykonanom meraní našiel miesto úniku v jednom z bytov a zastavil ho. Obyvatelia bytového domu sa vrátili do svojich bytov, k zraneniu osôb nedošlo.

Príslušníci HaZZ zasahovali v Prešove tiež na Levočskej ulici, kde bolo ohlásené podozrenie na prasknutie nosných častí bytového domu. Hasiči vykonali prieskum a monitorovali okolie. Na mieste zásahu bola prítomná aj polícia, odbor krízového riadenia Okresného úradu v Prešove, primátor mesta Prešov a skupina z krízového riadenia mesta Prešov. Statik po vykonaní prieskum zhodnotil, že nehrozí bytovke žiadne ohrozenie a ľudia sa tak mohli vrátiť späť do svojich bytov.