SaS: Ficova vláda zneužíva moc a útočí na kritikov

Zákon o mimovládnych organizáciách je iba snahou zakryť zlyhania Ficovej vlády, vytvoriť nepriateľa a trestať aktívnych občanov. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) odmieta tento zákon podporiť a kritizuje tiež ďalšie kroky Ficovej vlády ako zmenu ústavy.

SaS hovorí jasné „nie“ ruskému zákonu z dielne SNS. SaS tvrdí, že Ficova vláda sa takto snaží takto obmedziť slobodu občanov, prácu občianskych združení a útočiť na ne. „Argumentujú vyššou transparentnosťou, no v skutočnosti tieto zákony nálepkujú občianske združenia ako zahraničných agentov či lobistov. Tieto zákony sťažia prácu mimovládnych organizácií, ktoré často nahrádzajú nefunkčný štát. Zákon tiež uľahčuje rozpustenie mimovládok. Toto vnímame ako šikanu štátu a trestanie aktívnych občanov či nepohodlných združení, ktoré poukazujú na zlyhania vlády," uviedol poslanec SaS Ondrej Dostál.

Dostál tiež vysvetlil, že zákon neprešiel riadnym procesom a chýba v ňom základná logika. „Lobbing nebol nijak upravený v slovenskej legislatíve a teraz má byť upravený cez pozmeňujúci návrh. Zase neprebehol riadny legislatívny proces. Zákon tiež zavádza mimovládkam povinnosť informovať občanov a odpovedať na otázky. Lenže túto povinnosť nemajú mnohé iné subjekty, ktoré poberajú financie od štátu ako firmy, cirkvi či politické strany. A túto povinnosť často nedodržuje ani len samotný štát a jeho ministerstvá," hovorí Dostál.

Dostál považuje zákon za snahu Ficovej vytvoriť ďalšieho nepriateľa. „Včera to boli liberáli, dnes mimovládky, zajtra médiá. Nejde tu o nič iné, len o snahu zakryť svoju neschopnosť a umlčať aktívnych občanov," uzavrel Dostál. Mária Kolíková dodala, že ak návrh z dielne SNS prejde, SaS podá podnet na Ústavný súd SR.

SaS tiež komentovala zmenu ústavy z dielne strany SMER-SD a tlačovú besedu Tibora Gašpara a Roberta Fica. „Robert Fico prišiel s návrhom na zmenu ústavy v čase, keď bol odvolávaný v parlamente. O čo iné ide, ak nie o odpútavanie pozornosti? Najprv si Fico vymyslel prevrat. Teraz si vymyslel zmenu ústavy, aby zakryl, ako jeho vláda zhoršuje ľuďom na Slovensku život. Vyzývame poslancov za hnutie Slovensko a KDH, aby nezahlasovali za Ficovu zmenu ústavy a KDH stiahlo svoj návrh, lebo nič z toho spoločnosti nepomáha," uviedla Kolíková.

SaS zreagovala aj na tlačovú besedu Tibora Gašpara a Roberta Fica, ktoré označili za ďalšiu snahu prekryť zlyhania vlády. „Do parlamentu sa Smer dostal na základe nesplnených sľubov a vymyslených príbehov o zmanipulovaných vyšetrovaniach. Nič z týchto výmyslov sa nepotvrdilo. Naopak. Tibor Gašpar je stále obžalovaný. Odkiaľ má vôbec Tibor Gašpar spomínanú komunikáciu a ako máme veriť, že je vierohodná? Obžalovaný Tibor Gašpar zo svojho postu jednoducho zastrašuje políciu a prekrýva zlyhania vlády. Toto považujeme za zneužitie právomoci verejného činiteľa," uviedla Mária Kolíková.