Návšteva zubára, najmä v prípade už existujúceho zdravotného problému, nepatrí medzi obľúbené. To platí aj v prípade detí. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v záujme udržania záujmu o prevenciu a starostlivosť o dentálne zdravie preto od začiatku júla v spolupráci so Slovenskou komorou zubných lekárov rozšírila u zmluvných stomatológov úhradu zdravotnej starostlivosti o lokálnu anestéziu pre všetkých jej detských poistencov do dovŕšenia 10 rokov.
„Cieľom tohto kroku je zabezpečiť pre našich detských poistencov bezbolestné zubné ošetrenie u zmluvných stomatológov a zvýšiť aj návštevnosť zubných ambulancií detskými pacientmi,“ vysvetľuje riaditeľ sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti a člen predstavenstva VšZP Matúš Jurových. Výška doplatku u zubára za anestéziu sa pohybuje v závislosti od regiónu, po novom však rodičia malých pacientov už za ňu doplácať nebudú.
Spektrum výkonov, pri ktorých sa bude uhrádzať anestézia, je pritom široké – zahŕňa extrakcie, výkony záchovnej stomatológie a výkony chirurgickej stomatológie. Lokálna anestézia nie je v stomatológii vekovo obmedzená, možno ju teda využiť aj u menších detí. Znecitlivenie neuľahčuje prácu len zubnému lekárovi, ale najmä pomáha po zdravotnej a psychologickej stránke aj malému pacientovi. „Lokálnu anestéziu využíva stomatológ u detí najviac pri vŕtaní kazov, čo môže byť u detí s nízkym prahom bolesti veľmi traumatizujúci zážitok. Lokálna anestézia tak umožní, aby tento zákrok nebol pre dieťa spojený so strachom z bolesti,“ vysvetľuje revízna lekárka VšZP a zubárka Jana James Hollá.
Znecitlivenie pomôže aj u starších detí, v čase, keď sa začínajú mliečne zuby vymieňať za trvalé. Anestéziu tak zubár využíva pri extrakciách zubov, a to najmä mliečnych stoličiek. „Medzi pacientami sa nájdu aj ‚odvážne deti‘, ktoré majú prah bolesti vyšší, a tak bolesť napríklad pri vŕtaní necítia tak intenzívne, teda zákrok podstúpia aj bez anestézie. Ale u citlivejších detí je to určite veľká psychologická pomoc,“ dodáva odborníčka.
VšZP si uvedomuje finančnú náročnosť v prípade starostlivosti o dentálne zdravie celej rodiny. „Veríme, že takýto konkrétny krok pomôže nielen pri odbúravaní detského strachu zo zubárov, ale aj rodinnému rozpočtu a pri sprístupňovaní zdravotnej starostlivosti, čo patrí medzi priority VšZP,“ uzatvára generálny riaditeľ VšZP Michal Ďuriš.