Strany Sloboda a Solidarita (SaS), Fórum a DS - ODS kritizujú povýšenie Branislava Zuriana do hodnosti generála. Vyzývajú tiež prezidenta Petra Pellegriniho, aby si pre výroky europoslankyne Laššákovej predvolal na okrúhly stôl k zahraničnej politike slovenských europoslancov.
Pravicový blok si myslí, že vymenovanie Branislava Zuriana do hodnosti generála bolo chybou. „Toto je výsmech atentátu na Roberta Fica. Pri vyšetrovaní atentátu na premiéra pán Zurian zamietol všetko pod koberec. Dodnes polícia aj vláda predstierajú, že nevedia, kto zverejnil nahrávku atentátnika. Dôvera v policajný zbor klesla z úrovne 67 % za predošlých vlád na asi 30 % za Fica. Za takéto výsledky naozaj nemal byť pán Zurian odmenený hodnosťou generála," uviedol poslanec SaS Juraj Krúpa.
Podľa Zsolta Simona Ficova vláda odmeňuje zlo. „Zurian mal vynášať citlivé informácie z polície, ukrýval sa v Bielorusku, zúčastnil sa vojny v polícii a slúžil systému, ktorý Andrej Kisa nazýval mafiánskym štátom. V jeho prípade existuje priveľa otáznikov a nevidím dôvod, prečo by mal byť odmenený hodnosťou generála," uviedol šéf strany Fórum Zsolt Simon.
Pavol Macko zas upozornil, že Zurian mal čeliť aj ďalším podozreniam. „Na sa verejnosť dostali informácie o výpovedi svedka, ktorého mal pán Zurian údajne uniesť a hroziť mu násilím. Buď malo byť jasne povedané, že svedok krivo vypovedal a jeho tvrdenia sú klamstvo. Alebo sú tu pochybnosti a pán Zurian nemal byť vymenovaný za generála. Toto však vôbec nebolo vysvetlené," uviedol Pavel Macko, predseda DS - ODS.
Pravicový blok tiež reagoval na zahraničnú politiku vlády a ich europoslancov. „Ficova suverénna politika na 4 svetové strany je v skutočnosti len politika smerom k Rusku. Šéf Smeru Fico cestuje do Moskvy oslavovať vražednú armádu. Na túto oslavu cestujú s Ficom len autokrati a pochybné osobnosti a žiadny iný predstaviteľ EÚ ani NATO. Najnovšie už aj europoslankyňa Smeru Laššáková cestuje po Slovensku a hovorí o vystúpení z EÚ a tu je nutné zasiahnuť," uviedol Juraj Krúpa.
„Chceme preto vyzvať prezidenta Petra Pellegriniho, aby si na okrúhly stôl o zahraničnej politike pozval europoslancov. Tak, ako organizoval orúhly stôl s parlamentnými stranami, mal by si organizovať okrúhly stôl aj s europoslancami. Hlavne s tými za stranu Smer-SD. Nie je možné, aby tu 2 mesiace Robert Fico žehlil vyjadrenia pána Gašpara o odchode z EÚ a zrazu europoslankyňa za Smeru Laššáková chodí po školách a rozpráva o tom, ako máme vystúpiť z EÚ. Pán prezident by mal diskutovať aj s europoslancami, lebo zjavne ani im nie je jasné, kam Slovensko patrí," hovorí Zsolt Simon.
„Koalícia tvrdí, že patríme do EÚ, no ich činy ukazujú opak. Konanie Roberta Fica, ale aj výroky Tibora Gašpara a Judity Laššákovej naštrbujú naše ukotvenie v EÚ a NATO. Pán prezident Pellegrini opakovane hovorí, že patríme do EÚ aj NATO a bolo by preto správne, aby si tieto názory vyjasnil aj s europoslancami," uviedol Pavel Macko.