Umelci zverejnili vyhlásenie: Erik Tomáš na poste ministra kultúry by bol krokom späť

Umelci zverejnili vyhlásenie: Erik Tomáš na poste ministra kultúry by bol krokom späť Foto: SND

Emília Vášáryová, Jana Kirschner, Táňa Pauhofová, Ady Hajdu a mnohí ďalší umelci sa podpísali pod spoločné vyhlásenie, v ktorom vyslovujú vážne obavy z možnej nominácie Erika Tomáša za ministra kultúry. Tomáš je horúcim kandidátom Smeru na uvoľnené miesto po Marekovi Maďaričovi.


Vyhlásenie zástupcov kultúrnej obce k nominácii Erika Tomáša na funkciu ministra kultúry SR

Akokoľvek sa bude v nasledujúcom období spoločensko-politická situácia vyvíjať, ako zástupcovia kultúrnej obce žiadame predstaviteľov štátu, aby venovali náležitú pozornosť aj otázke nominácie na post ministra kultúry. Z verejne dostupných informácií sme zachytili informácie o možnej nominácii pána E. Tomáša na post ministra kultúry.

Kultúrna obec má záujem spolupracovať s verejnými činiteľmi, ktorí sú schopní viesť dialóg na odbornej úrovni, majú prirodzený rešpekt v kultúrnom prostredí a aj z manažérskeho hľadiska rozumejú procesom, ktoré majú riadiť a usmerňovať.

Odporúčame aj: Marek Majeský: Erik Tomáš ma žiadal o šírenie pozitívneho hodnotenia na jeho osobu

Rezort kultúry ovplyvňuje a formuje kultúrnu politiku našej spoločnosti ako aj smerovanie médií. Okrem verejných prejavov pána Erika Tomáša, v ktorých nezriedka absentovala slušnosť ako aj kultúra komunikácie, sme nezaznamenali hodnotové či odborné postoje smerom k poslaniu rezortu, ktoré by pre nominantov na personálne vedenie ministerstva mali byť príznačné.

Rezort kultúry dlhodobo vnímame ako podhodnotený a marginalizovaný oproti štandardom rozvinutých krajín EÚ a pre jeho rozvoj považujeme za mimoriadne nezodpovedné zveriť ho do rúk niekoho, kto na takúto funkciu nie je kvalifikovaný, ale iba stranícky nominovaný.

Odporúčame aj: Kňažko naživo na OTOvi: Ministrom financií by mal byť Bašternák, ministrom vnútra Kočner a premiérkou Trošková (+ VIDEO)

Vyslovujeme dôvodné obavy, že po ministrovi M. Maďaričovi by bola táto nominácia krokom späť v kvalite vedenia tohto rezortu, ktorý má prinášať do spoločnosti dôležité hodnotové impulzy a tiež formovať verejnú diskusiu.

Sme presvedčení, že prípadný nástup pána E.Tomáša do funkcie ministra kultúry môže priniesť viac problémov ako riešení, preto žiadame zodpovedných činiteľov, aby dôkladne zvážili personálne obsadenie funkcie ministra kultúry.

 

Vyhlásenie k 18. 3. 2018 podporili:

Martin Burlas, hudobný skladateľ;
Monika Haasová, herečka;
Ady Hajdu, herec;
Maroš Hečko, hudobník, producent;
Daniel Hevier, spisovateľ;
Peter Hledík, hudobník;
Michal Hvorecký, spisovateľ;
Róbert Jakab, herec;
Matúš Jakabčic, hudobník;
Juraj Johanides, režisér; herec;
Juraj Kemka, herec;
Adriana Kemková, manažérka;
Jana Kirschner, speváčka;
Marián Labuda, herec;
Martin Leginus, dirigent;
Marián Lejava, dirigent, hudobný skladateľ;
Jozef Lupták, hudobník;
Nikolaj Nikitin, hudobník;
Soňa Norisová, herečka;
Juraj Nvota, režisér;
Marek Ormandík, maliar;
Renata Ormandíková, výtvarníčka;
Stanislav Palúch, hudobník;
Táňa Pauhofová, herečka;
Daniel Pastirčák, spisovateľ;
Petra Polnišová, herečka;
Anton Popovič, hudobník, dirigent;
Robert Pospiš, hudobník;
Alžbeta Rajterová, muzikologička;
Rudo Sikora, výtvarník;
Nora Skuta, hudobníčka;
Miki Skuta, hudobník;
Samo Smetana, hudobník;
Marián Svetlík, hudobník;
Anton Steinecker, hudobný skladateľ;
Ivan Šiller, hudobník, pedagóg;
Ronald Šebesta, hudobník;
Eva Šušková, sopranistka;
Emília Vášáryová, herečka;
Peter Zagar, hudobný skladateľ;

Vyhlásenie s možnosťou ho podpísať je tu: http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=953347http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=953347

Aktualizácia o stanovisko Erika Tomáša: „Nie som kandidátom na post ministra kultúry. Predsedníctvo strany ešte o personálnom obsadení postov v novej vláde nerozhodlo. V každom prípade rešpektujem názory spomínanej časti umelcov, ale zároveň chcem poďakovať za podporu takým osobnostiam kultúrneho života, akými sú Juraj Jakubisko, Jožo Ráž, Kamil Peteraj, Ján Ďurovčík a ďalší,“ povedal pre Denník N.