V nedeľu štartuje česko-slovenská Colnica

V nedeľu štartuje česko-slovenská Colnica Foto: ČT

RTVS a Česká televízia v nedeľu prinášajú na obrazovky cyklus 26 dokumentárnych filmov od renomovaných českých a slovenských tvorcov v spoločnom projekte Colnica.

 

 

RTVS bude Colnicu vysielať na Dvojke o 20 hodine a Česká televízia na ČT2. Cyklus autorských dokumentov a živých diskusií o témach charakterizujúcich českú a slovenskú spoločnosť bude moderovať Adela Banášová a český hudobník a moderátor Michal Prokop. Ku každej téme ponúknu vždy jeden slovenský a jeden český dokument, ktoré budú súčasťou talkshow. Talkshow sa odohráva na pomyselnej colnici medzi oboma štátmi v brnianskom štúdiu ČT.

"90-minútový cyklus Colnica bude striedať vážne až filozofické témy s odľahčenými námetmi. V každom z 13 dielov sa bude venovať jednej spoločenskej téme, ku ktorej ponúkne dva 26-minútové dokumenty jedného českého a jedného slovenského autora," oznámila v tlačovej správe televízia.

Za slovenskú stranu spracovali jednotlivé témy filmári ako Jaro Vojtek, Diana Fabiánová, Zuzana Piussi, Juraj Lehotský, Marek Šulík, Viera Čakányová, Peter Kerekes, Tina Diosi, Tereza Nvotová a ďalší. Český pohľad budú reprezentovať napríklad Jan Němec, Filip Remunda, Vít Klusák, Jan Gogola ml., Robert Sedláček, Petr Marek a ďalší. Spoločný projekt RTVS a ČT Colnica otvorí film slovenskej režisérky Zuzany Piussi a dokument českého autora Jana Látala. Témou prvej časti cyklu, ktorej sa budú venovať obaja filmári, je kríza autorít.

Druhý diel sa bude volať Máme dvadsať: Máme dvadsať, prinesie pohľad dnešných dvadsaťročných filmárov na dvadsať rokov ich republík. Budú sa hľadať odpovede na otáázky: Kde sú ľudia šťastnejší? V Čechách, alebo na Slovensku? A čo znamená spoločná minulosť pre generáciu narodenú po roku 1990?
Režiséri filmov sú Tereza Nvotová – slovenská študentka pražskej FAMU, Jan Papoušek – český študent na bratislavskej VŠMU.

 

Cyklus Colnica/Celnice je prvým spoločným vysielaním RTVS a Českej televízie.

Témy jednotlivých dielov a autori dokumentov:
1. Kríza autorít (Zuzana Piussi a Jan Látal)
2. Svet v nás (Martina Saková a Pavel Abrahám)
3. Máme 20 (Tereza Nvotová, Jan Papoušek)
4. Naši vedľa nás (Jaro Vojtek a Karel Žalud)
5. Zdraví chorí (Diana Fabiánová a Andrea Culková)
6. Svetoví Slováci/Česi (Juraj Lehotský a Jana Počtová)
7. Hovorí Boh po česky/ po slovensky? (Marek Šulík a Lucie Králová)
8. Národné mantinely (Robert Kirchhoff a Jan Gogola ml.)
9. Za svetlú budúcnosť (Peter Krištúfek a Filip Remunda, Vít Klusák)
10. Ruky v hlave (Viera Čakányová a Vít Janeček)
11. Rodina bola základ štátu (Vlaďa Plančíková a Robert Sedláček)
12. Od federácie k federácii? (Tina Diosi a Petr Marek)
13. Svadba a rozvod z rozumu (Peter Kerekes a Jan Němec)