Aj RTVS prinesie naživo prvé zábery z unikátnej misie na Mars (VIDEO)

Aj RTVS prinesie naživo prvé zábery z unikátnej misie na Mars (VIDEO) Foto: NASA

Aj diváci RTVS môžu byť svedkami unikátnej misie na Mars. Pristátie roveru spoločnosti NASA na červenej planéte s komentárom odborníkov prinesie relácia EXPERIMENT ŠPECIÁL: NAŽIVO NA MARS vo štvrtok od 20.55 na Dvojke.

V júli minulého roka odštartoval najmodernejší rover NASA – Perseverance dlhú cestu k červenej planéte. Musí prekonať vzdialenosť od Zeme takmer 482 miliónov kilometrov, rýchlosťou 2,5 kilometra za sekundu, pričom najnebezpečnejších bude posledných 7 minút pred pristátím na povrchu planéty.

"Diváci Dvojky RTVS môžu byť prostredníctvom televíznej obrazovky pri tom a sledovať posledné minúty unikátnej misie so zatajeným dychom. Spolu s odborníkmi a moderátorom Gregorom Marešom tak v priamom prenose z vesmíru uvidia úplne prvé zábery po pristátí na planéte Mars," píše RTVS v tlačovej správe.

Pristátie bude samzrejme vysielať online aj NASA na youtube:

Pozvanie do relácie EXPERIMENT ŠPECIÁL: NAŽIVO NA MARS prijal astronóm Jiří Šilha, PhD. Divákom objasní, prečo je táto misia veľmi dôležitým míľnikom nielen pre NASA, ale pre celý svet, ako bude misia prebiehať, aké náročné bude pristátie špeciálneho roveru na červenej planéte.

Moderátor Gregor Mareš sa zo štúdia v Mlynskej doline spojí aj s astrobiologičkou Dr. Michaelou Musilovou, MSci., hosťujúcou profesorkou Ústavu robotiky a kybernetiky Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave, ktorá aktuálne pôsobí na simulovanej misii na Havaji, kde sa spolu s kolegami snažia napodobniť podmienky aké panujú na planéte Mars. Učia sa, ako prežiť v nehostinných podmienkach a pokúsia sa pripraviť na to, aby tam mohli vypestovať základné potraviny.

Na špeciál Experimentu tematicky nadviažu dva premiérové dokumenty – o 22.15 h príbeh orbitálnej stanice Saljut 7 v rovnomennom dokumente, ktorý priblíži najťažšiu kozmickú misiu v dejinách vesmírneho výskumu a o 23.00 h dokument Vo svetle noci o probléme svetelného znečistenia.