Zomrel herec Matthew Perry známy ako Chandler z Priateľov

Zomrel herec Matthew Perry známy ako Chandler z Priateľov Reprofoto youtube GMA

Vo veku 54 rokov v sobotu zomrel americko-kanadský herec Matthew Perry, ktorý sa preslávil rolou Chandlera Binga v komediálnom seriáli Priatelia. Informuje o tom server TMZ, podľa ktorého sa Perry zrejme utopil. Herec, ktorý bol niekoľkokrát nominovaný na cenu Emmy, veľkú časť života bojoval so závislosťou na liekoch a alkohole.

 TMZ s odvolaním sa na políciu napísal, že Perry bol nájdený bez známok života v sobotu vo svojom dome v oblasti amerického Los Angeles. Záchranári podľa zdrojov servera vyrazili na miesto po oznámení o zástave srdca a herca našli vo vírivke.

Ako poznamenáva agentúra Reuters, je to trochu ironické, pretože hercovým posledným príspevkom na instagrame z 23. októbra je jeho fotografia, ako sedí vo vírivke so slúchadlami na ušiach. "Aha, takže teplá voda krúžiaca okolo teba ti urobí dobre?," napísal k nej.

"Sme neuveriteľne zarmútení predčasným odchodom Matthewa Perryho," uviedla v reakcii spoločnosť NBC Entertainment, ktorá vysielala seriál Priatelia. "Svojím dokonalým načasovaním vtipov a britkým humorom priniesol toľko radosti stovkám miliónov ľudí po celom svete. Jeho odkaz bude žiť ďalej pre nespočetné množstvo generácií."

"Nikdy nezabudnem na hry, ktoré sme spolu hrávali na školskom dvore, a viem, že ľudia po celom svete nikdy nezabudnú na radosť, ktorú im prinášal," napísal na X zase kanadský premiér Justin Trudeau, ktorý zároveň vyjadril šok a smútok. S rodákom z amerického Massachusetts sa v mladosti poznal, pretože Perryho matka bola hovorkyňa Trudeauovho otca Pierra, keď bol ministerským predsedom Kanady on.

Perry, ktorý býval kedysi nádejným tenistom a do USA sa vrátil ako tínedžer, si získal srdcia divákov po celom svete ako predstaviteľ sarkastického a zároveň neistého Chandlera Binga, ktorého v desiatich sériách Priateľov stvárnil vo všetkých viac ako 230 epizódach. Ako poznamenáva agentúra AP, seriál z rokov 1994 až 2004 z neho urobil jednu z najvýraznejších postáv Hollywoodu po boku kolegov z Priateľov a zároveň kamarátov v skutočnom živote - Jennifer Anistonovej, Courteney Coxovej, Lisy Kudrowovej, Matta LeBlanca a Davida Schwima.

Seriál - v origináli Friends - sa od svojho prvého uvedenia na obrazovky stal kultúrnym fenoménom. Skupina mladých Newyorčanov, priateľov a spolubývajúcich, ktorá sa zrodila v hlavách scenáristov Davida Cranea a Marty Kauffmanovej, ovplyvňovala účesy, obliekanie i spôsoby správania mnohých ľudí. Napríklad zostrih Anistonovej, predstaviteľky Rachel, kopírovali ženy a dievčatá po celom svete.

Vzorom sa stalo aj to, ako spolu šesť kamarátov, spočiatku dvadsiatnikov bez záväzkov – a časom aj s nimi – v Priateľoch žije, mení sa a dospieva. Vývoj bol viditeľný aj na postave Chandlera, ktorý roky strávil bezstarostnými hrami so spolubývajúcim Joeym (LeBlanc) a na konci seriálu je z neho otec detí a manžel Moniky (Coxová) sťahujúci sa na predmestie New Yorku.

Fanúšikov si jeden z najúspešnejších televíznych projektov vysielaných na prelome storočia našiel aj u ďalších generácií a dodnes patrí k obľúbenej ponuke streamovacích platforiem.

Perry si zahral aj v seriáli Západné krídlo a v mnohých ďalších filmoch, z ktorých medzi najznámejšie patrí komédia Len blázni sa ponáhľajú, kde jeho partnerkou bola Salma Hayeková, či snímka Môj sused zabijak, kde vystupoval po boku Brucea Willisa.

Naposledy sa pred kamerou ukázal pri nakrúcaní jednej minisérie v roku 2017.

Pred necelým rokom vyšli jeho memoáre nazvané Friends, Lovers and the Big, Terrible Thing (Priatelia, milenky a tá veľká, príšerná vec), v ktorých opisuje neustále sa opakujúcu liečbu závislostí. Od svojich 26 rokov žil striedavo v strediskách na liečbu závislostí a mimo nich, štrnásťkrát bol na odvykacom programe, šesťdesiatpäťkrát absolvoval detoxikačný program a viac ako 6000krát sa zúčastnil sedenia Anonymných alkoholikov.

Počas tretieho radu Priateľov, zhruba v rokoch 1996-1997, podľa svojich spomienok bral 55 analgetík Vicodin denne a schudol na 58 kíl. Naopak o takmer 50 kíl viac vážil v dobách, kedy denne vypil štvrť litra vodky. Prášky a alkohol užíval počas všetkých sérií Priateľov - s výnimkou deviateho radu, za ktorý bol nominovaný na cenu Emmy.