RTVS kvôli úmrtiu politika a spisovateľa mení program

Pomocník Pomocník SFT Koliba

V súvislosti s úmrtím slovenského spisovateľa, politika a diplomata Ladislava Balleka RTVS dnes (v stredu) večer o 21:50 na Dvojke mimoriadne zaradí do vysielania Ballekovu filmovú adaptáciu jeho rovnomenného románu Pomocník.

 

 

 

 

Film sa bude vysielať namiesto plánovanej satirickej komédie Barnabáš Kos.

Dej filmu je situovaný do prostredia malého mestečka na južnom Slovensku, kam v raných povojnových rokoch prichádza mäsiar Štefan Riečan, odbojár a statočný človek, aby po skompromitovanom maďarskom živnostníkovi a kolaborantovi prevzal jeho výnosný obchod. Spolu s obchodom prevezme aj pomocníka Valenta Lančariča, ktorého nečestné praktiky prinesú síce rodine bohatstvo, ale aj morálny rozvrat. Na Riečanovom osude film zobrazuje vnútornú drámu človeka, ktorý sa nespreneveril svojim zásadám ani za cenu samoty, hlbokého poníženia a stroskotania osobných vzťahov. Bohatý dej filmu je ojedinelou výpoveďou o zložitom období povojnovej rekonštrukcie našej krajiny.

Vo štvrtok o 23:50 RTVS odvysiela na Dvojke publicistickú reláciu Mojich sedem divov s Ladislavom Ballekom.

TA3 mimomriadne zaradila do vysielania reláciu Portrét s Ladislavom Ballekom.

Ladislav Ballek a Anton Hykisch Foto: NOC

Ladislav Ballek sa narodil 2. apríla 1941 v Teranoch, detstvo prežil v Dudinciach a v Šahách. Vyštudoval na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici slovenčinu, dejepis a výtvarnú výchovu. Pracoval ako učiteľ, od roku 1966 ako redaktor Československého rozhlasu v Banskej Bystrici a ako redaktor týždenníka Smer. Od roku 1972 pôsobil ako redaktor pôvodnej tvorby vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ. V rokoch 1977 – 1980 bol vedúcim literárneho oddelenia na Ministerstve kultúry Slovenskej republiky, potom pôsobil ako námestník riaditeľa Slovenského literárneho fondu. Od roku 1984 bol vedúcim tajomníkom Zväzu slovenských spisovateľov do jeho zániku roku 1989. Istý čas pôsobil aj ako poslanec Národnej rady Slovenskej republiky.
Po roku 1990 vstúpil do politiky ako nezávislý poslanec NR SR. V rokoch 2001 – 2008 bol veľvyslancom SR v Českej republike. Bol prezidentom Spoločnosti Ladislava Novomeského.