Diskusná relácia Doslova končí

Diskusná relácia Doslova končí

Jediná večerná politická diskusná relácia na STV končí. Nové vedenie ju už nezaradilo do jarnej štruktúry, náhradu zatiaľ nemá.

 

 


Trvalo niekoľko rokov, kým sa STV odhodlala zaradiť do vysielania klasickú politickú diskusnú reláciu aj s divákmi v štúdiu. Za Miloslavy Zemkovej vznikla relácia Zoči-voči, ktorú moderovali Anna Vargová a Richard Dírer a relácia sa stala večernou alternatívou k nedeľným politickým diskusným reláciám. S malými zmenami sa relácia dostala do vysielania aj na jeseň. Zo scény zmizol obrovský luster, moderátorku Vargovú nahradila Andrea Paulínyová a relácia sa presunula z Jednotky na Dvojku. Oproti minulosti bolo však promo relácie výrazne menšie a s presunom na Dvojku prišiel aj pokles divákov.

Napriek tomu, relácia patrila medzi najsledovanejšie relácie Dvojky a vyjadrenia politikov boli citované aj inými médiami. Relácia vyvolávala aj kontroverzné reakcie politikov - proti relácii otvorene vystúpila ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

„S reláciou Doslova už v programovej štruktúre na rok 2013 nepočítame," potvrdil pre Omédiách.com riaditeľ Sekcie spravodajstva, športu a publicistiky RTVS Lukáš Diko. Televízia za reláciu zatiaľ náhradu nemá. Na otázku, čo je za zrušením relácie, povedal: „RTVS v budúcom roku plánuje vyvinúť novú diskusnú reláciu, ktorá sa bude venovať všetkým aktuálnym celospoločenským témam. Našim cieľom je, aby verejnoprávna RTVS bola nezávislým a zároveň otvoreným priestorom na prezentovanie širokého spektra názorov, ako aj na riešenie problémov našej spoločnosti. Zároveň je našim zámerom využiť pri takejto relácii vlastné kapacity novej Sekcie spravodajstva, športu a publicistiky RTVS, ako aj snaha prepojiť formátom aktuálnu publicistiku v rozhlase a v televízii."

„Neprináleží mi hodnotiť rozhodnutie vedenie televízie. Ľudsky ma to samozrejme mrzí a je mi to úprimne ľúto. Profesijne som rada, že som túto príležitosť dostala a predchádzajúcemu vedeniu RTVS za túto možnosť aj touto cestou ďakujem," povedala moderátorka relácie Andrea Paulínyová.

„Vedenie má na zrušenie relácie právo a ja to rešpektujem. Pevne verím, že sa aj týmto rozhodnutím nezmenší priestor pre verejnosť vyjadriť svoj názor na závažné problémy v tejto celospoločenskej klíme," povedal moderátor Richard Dírer.

V súčasnosti prebieha v RTVS prepúšťanie, medzi prepustenými je aj investigatívna redaktorka Slovenského rozhlasu Vanda Tuchyňová.