Mika ťahá do Mlynskej doliny stále viac ľudí z Markízy

Mika ťahá do Mlynskej doliny stále viac ľudí z Markízy

S Václavom Mikom do RTVS neprichádzajú len tváre Markízy, ale aj vzťahy, program, či tvorcovia.

Tak, ako bolo pred niekoľkými rokmi nepredstaviteľné, že sa Václav Mika stane šéfom STV, tak bola až donedávna ťažko uveriteľná predstava, že ľudia z Markízy pôjdu vo veľkom do RTVS. Vo veľkom znamená, že sa do retro prostredia Mlynskej doliny presunú viacerí podstatní ľudia zo súčasného či bývalého vedenia.

Jedným z prebehlíkov je Tibor Búza, doterajší Riaditeľ spravodajstva a publicistiky v Markíze, ktorý podľa informácií Omédiách.com prijal ponuku od Miku a bude členom vrcholového manažmentu RTVS. Z pohľadu dôležitosti by mohol patriť aj do trojice kľúčových ľudí televízie.

Tibor BúzaKamaráti

Kariéry Búzu a Miku sú prepletené roky. Pred pätnástimi rokmi boli spolu v Slovenskom rozhlase - Búza ako šéf Košického štúdia a Mika ako šéf PSMA, firmy, ktorá predávala pre rozhlas reklamu. V roku 2000 spolu zakladali Rádio Expres. Keď sa v roku 2006 stal Mika riaditeľom Markízy, Búza sa stal šéfom spravodajstva. Dnes sa história opakuje. Búza opäť ide za Mikom.

Významnou akvizíciou z Markízy je Andrej Doležal, súčasný šéf techniky Markízy, ktorý je považovaný za jedného z najväčších odborníkov na televízne technológie na Slovensku. Podľa informácií Omédiách.com má byť novým šéfom techniky a zároveň aj konateľom dcérskej spoločnosti RTVS Production & Technology.

Lukáš DikoS Búzom prichádza do RTVS aj doterajší šéf spravodajstva Markízy Lukáš Diko, ktorý má riadiť spravodajstvo RTVS. Všetci spomínaní pracovali, alebo prišli do Markízy, práve za Mikovho šéfovania.

Ďalšou novou tvárou Markízy v RTVS je Andrea Paulínyová. Ako jediná prišla krátko pred tým, ako bol zvolený Mika za šéfa RTVS. Bývalá reportérka investigatívnej relácie Paľba, ktorá sa vysielala za Miku, je novou šéfkou obdobnej relácie na STV – Reportéri. Zároveň je moderátorkou diskusnej relácie Doslova.

S Paulínyouvou prišiel do Markízy aj Ľubomír Lintner, bývalý šéfredaktor spravodajstva Markízy a moderátor relácie Na Slovensku je to tak. V rokoch 2001-2005 bol podpredsedom ANO a do roku 2006 aj poslancom Národnej rady. Lintner je jedným z dvoch externých dramaturgov novej politickej diskusnej relácie Doslova.

Za Mikom prichádzajú aj jeho najbližší spolupracovníci, ktorí z Markízy odišli po jeho odchode. Medzi nimi je napríklad Martin Hauptvogel, bývalý šéf Centra reklamy v Markíze, ktorý má dnes na starosti reklamu v RTVS. Do RTVS prišla aj Darina Kyselová, bývalá šéfka výskumu v Markíze. Podľa informácií Omédiách sa presuny pri týchto menách nekončia.

Mika a veľkolepé šou

S Mikom možno čakať aj nástup podobných formátov, aké mala Markíza. Napríklad na koniec roka je naplánovaná relácia Slovensko 2012, Mika plánuje širšiu spoluprácu s bývalým dvorným režisérom Markízy Petrom Nuňézom. S Mikom majú väčšiu frekvenciu aj galavečery – napríklad nová súťaž krásy Face of the Year.  STV tiež nakúpila viacero akvizícií známych zahraničných filmových titulov od Markízy.