Šéfredaktor Štandardu sa vyhráža novinárom a kritikom žalobou a americkými právnikmi

Šéfredaktor Štandardu sa vyhráža novinárom a kritikom žalobou a americkými právnikmi Reprofoto RTVS

Šéfredaktor Štandardu Jaroslav Daniška označil niektorých známych novinárov a analytikov, ktorí komentovali na facebooku ohlásené investície v Štandarde, za "konšpirátorov" či "progresívne srdiečko" s tým, že "najväčšia advokátska kancelária na svete" bude "konať a žiadať náhradu škody".

V pondelok online projekt Jaroslava Danišku a Petra Núñeza prostredníctvom tlačovej správy oznámil, že mení dizajn, sťahuje sa do nových priestorov, nastupuje k ním Štefan Chrappa a okrem iného aj to, že švajčiarska investičná spoločnosť Saidler, ktorá vstúpila do vydavateľstva v minulom roku, znovu investovala do denníka a to „jednomiestnu miliónovú sumu v eurách“ a že ďalšiu "vysokú dvojmiestnu miliónovú investíciu v eurách dáva Saidler & Co. do výhľadu pre prípadné akvizície a expanziu VYDAVATEĽSTVA ŠTANDARD, a. s. na ďalšie trhy.“

Jednomiestna a dvojmiestna miliónová suma

Viacerí ľudia z médií upozornili, že suma je na slovenské pomery naozaj vysoká: "Kto si nevie predstaviť, aká bizarná je sedemmiestna (!) investícia s prísľubom ďalšej osemmiestnej (!!!) do konzervatívneho webíku, tak celý rozbeh Denníka N prvé tri roky až do momentu sebestačnosti stál 600 tisíc eur. Za mňa ak teraz aspoň prestanú písať, že chudáci konzervatívci tu živoria na pokraji spoločnosti popri liberálnom mainstreame, tak najlepšia správa roka!," napísal zakladateľ Denníka N Tomáš Bella.

"Denník Štandard aktuálne dostáva miliónové investície z relatívne neznámej švajčiarskej investičnej spoločnosti Saidler & Co. (vedie ju Martin Saidler, syn slovenskej emigrantky. Na Twitteri firma propaguje akurát tak seba a kryptomeny. Žiadne seriózne noviny o spoločnosti nepíšu.). Milióny sú pritom v slovenskom mediálnom biznise obrovské peniaze: Nko začalo s jedným, TREND bol predaný myslím za tri. Niekto by sa mal podľa mňa dobre pozrieť na to, či to náhodou nie sú ruské, alebo iné divné peniaze," upozornil bývalý redaktor Trendu a dnes analytik VUB Michal Lehuta.

„Najmenej milión pre portál s mizernou kvalitou obsahu by bol pochopiteľný pri veľmi čítanom bulvári. Ale také čísla Štandard nemá. Ani brand nemá. Toto smrdí Ruskom. Ešte možno Vatikánom, ale ten má kamošov vo vláde, nepotrebuje obskúrny plátok. Podľa mňa si investor vyberal a zistil, že Rostas je za zenitom, tak skúsil niečo podobné, len novšie,“ napísal bývalý zástupca šéfredaktora Trendu Ján Záborský.

„Partnerstvo kresťanov, neonacistov, rostasovcov, inessákov a Pištu Vandala registrované pod značkou Denník Štandard získalo skrz bieleho koňa s menom Saidler & Co. milión eur. Deo gratias,“ napísal analytik Libor Melioris z prezidentskej kancelárie. Redaktor Aktualít Peter Hanák komentoval investíciu takto: „Konšpirátori dostali miliónovú injekciu – tak si dajte pozor, aby neoklamali aj vás. Teraz na to budú mať zdroje. Odkiaľ – a teda kto nás chce systematicky klamať a je ochotný do toho investovať milióny –, to je tá správna otázka.“

Online projekt Štandard začal vychádzať v októbri 2020. Aktuálne ho vydáva Vydavateľstvo Štandard, a. s., jeho väčšinovým majiteľom je filmový a televízny producent a režisér Peter Núñez, ktorý Daniškovi pomohol pri ceste na televízne obrazovky RTVS pri štarte ideovo podobnej diskusnej relácie Do kríža. Menšinové podiely vlastní Saidler & Co. a Peter Peťovský.

Na kritické statusy a komentáre reaguje dnes Daniška komentárom s názvom Konšpirátorom sa treba postaviť, v ktorom Hanáka, Meliorisa Lehutu, Záborského a ďalších označil za konšpirátorov, ďalších za "progresívne srdiečko". Píše, že na peniazoch spoločnosti Saidler & Co. ani Núñeza nie je nič divné ani pochybné: "Sú poctivo zarobené, zdanené a investované s jasným podnikateľským zámerom. A ani cent nie je z nejakého pochybného zdroja. Zároveň oznámil, že „verejne známym osobám, ktoré poškodzujú ich povesť, sa ozvú ich právnici.“

Ďalšie jeho slová vyznievajú ako zastrašovanie kritikov: "Americká právnická firma Baker McKenzie, čo je najväčšia advokátska kancelária na svete, ktorá zastupuje aj americkú pobočku spoločnosti Saidler & Co., bude na základe ich podania konať a žiadať náhradu škody. Keďže v niektorých prípadoch ide o osoby, ktoré pracujú pre významné štátne, bankové a mediálne inštitúcie, právnici budú kontaktovať aj Kanceláriu prezidenta SR či vedenie Všeobecnej úverovej banky, respektíve vydavateľa Aktualít, s otázkou na správanie ich zamestnancov, ktorí konšpirujú a klamú o Saidler & Co. a Štandarde. Ak sa preukáže, že zamestnanci konali s vedomím svojich zamestnávateľov, budú úhradu škody žiadať aj od nich.“

Bývalý zástupca šéfredaktora Trendu to označil za klasické zastrašovanie a snahu o tzv. chilling effect (snaha o potláčanie slobody prejavu a vyjadrenia nesúhlasu kvôli strachu z následkov):

Pre Štandard píše Daniš aj bývalí redaktori z Parlamentných listov či Zem a veku

Pre Štandard prispieva rakúsky publicista Martin Leidenfrost, či bývalý reportér RTVS a .týždňa Matej Gašparovič. Donedávna pre web písal aj bývalý redaktor TASR Juraj Hajko.

Štandard je aj miestom, kde sa uplatnili mená, ktoré v minulosti písali pre dezinformačné médiá. Zástupcom šéfredaktora je bývalý redaktor Parlamentných listov Peter Števkov, členom redakcie je bývalý redaktor Zem a Vek Tomáš Dugovič, hlavným editorom je bývalý redaktor Trendu a bývalý šéfredaktor Parlamentných listov Igor Matloň. V tiráži majú spomínaní redaktori rozsiahle vizitky o svojej praxi. Prácu pre Zem a vek, Parlamentné listy si v nich však neuviedli. Pre Štandard písal aj niekdajší člen pochybného polovojenského združenia Slovenskí branci Juraj Orolín. V redakcii pôsobil až do momentu, keď sme na webe Omediach.com upozornili na jeho minulosť.

Bývalý redaktor Štandardu v strede ako Slovenský branec.

Komentáre pre Štandard píše Števkov, Daniška, bývalý minister vnútra Vladimír Palko, pre ktorého Daniška v minulosti na ministerstve vnútra robil poradcu, a posledné týždne aj Dag Daniš, s ktorým sa rozlúčili v Postoji.

Odporúčame aj: Denník Štandard píše pre Trend politiku aj komentáre, vydavateľstvo Penty predáva pre Štandard reklamu

Spoločnosť Seidler vo Švajčiarsku nie je neznáma. Napríklad finančný web insideparadeplatz písal o veľkých plánoch, počiatočných úspechoch s fintechom ale aj o tom, ako sa sa Saidlerovo impérium rozpadá, či ako sa posúva ku kryptomenám.
"Martin Saidler vybudoval Centralway Numbrs globálnou distribučnou platformou pre bankové produkty so značnou osobnou finančnou investíciou, čím dosiahol najslušnejšiu odozvu od investorov, no aktuálne vypovedala zmluvu tretine zamestnancom," napísal finews.asia  . „Spoločnosť stále negeneruje významné príjmy so svojou bankovou aplikáciou a platformou. Fintech preto musí znížiť náklady, zrušiť pracovné miesta v Zürichu alebo ich presunúť inam. … Saidler strávil štyri roky vývojom svojej aplikácie a platformy bez toho, aby zarobil jediný cent. Spoločnosť sa zmenila na malú až strednú spoločnosť so špičkovými kanceláriami a vysoko kvalifikovaným personálom z celého sveta, najmä inžiniermi a programátormi, ktorí určite dostávali slušné platy.“ dodáva finews.asia .