RRTV: Reportáž ČRo o Agroferte nebola objektívna

RRTV: Reportáž ČRo o Agroferte nebola objektívna Reprofoto ČT

Reportáž Českého rozhlasu o neoprávněném hospodaření Agrofertu na 1700 hektarech zemědělské půdy nebyla podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) objektivní a rozhlas se tím dopustil přestupku. Informoval o tom dnes web časopisu Týden.

 

Investigativní novinář Janek Kroupa koncem loňského roku ve své reportáži informoval o tom, že společnost Agrofert, spadající do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše, neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech zemědělské půdy s nejasnou majetkovou strukturou a na většinu pozemků podle reportáže pobírá dotace.

"Rada upozorňuje Český rozhlas, že se dopustil přestupku. Toho se dopustil odvysíláním série zpravodajských příspěvků, které se zabývaly obhospodařováním pozemků s neznámým majitelem, kdy v těchto příspěvcích a pořadu došlo k nedostatečně objektivní prezentaci problematiky pobírání dotací na hospodaření na pozemcích bez právního důvodu," rozhodli radní. Svůj verdikt zveřejnili v zápisu z pravidelného zasedání.

Český rozhlas zatím písemné rozhodnutí neobdržel. "Počkáme na oficiální stanovisko, nyní bychom to nechtěli komentovat," reagoval dnes pro ČTK mluvčí Jiří Hošna. Sám Kroupa ale jakákoli pochybení odmítá. Na reportáži prý pracoval půl roku a ve své investigativní činnosti chce pokračovat.

Za stejnou reportáž už vedení Českého rozhlasu v minulosti pokárala i Rada Českého rozhlasu. Tehdejší místopředseda rady Tomáš Kňourek uvedl, že Kroupova reportáž měla být zpracována lépe a její znění a načasování zavánělo účelovostí. Podobně jako Agrofert se totiž chovají i další zemědělská družstva, to však v reportáži nezaznělo. Nedostatky v reportáži konstatoval i ředitel rozhlasu René Zavoral. Proti Zavoralově kritice se poté v petici ohradily dvě stovky zaměstnanců rozhlasu.

RRTV zahájila správní řízení s Českým rozhlasem kvůli reportážím redaktora Kroupy v dubnu. Rozhlas se podle rady dopustil přestupku, protože nedal firmě prostor na reakci. "Vyjádření k této problematice získaná od nezávislých odborníků nebyla ověřena v souvislosti s platnou právní úpravou, a k vyjádření odborníků nebyla získána přímá reakce od společnosti Agrofert," uvedla dříve rada.

Generální ředitel Českého rozhlasu Zavoral právě kvůli porušení kodexu ČRo v souvislosti s odvysíláním této reportáže Kroupy dostal za druhé pololetí loňského roku odměnu sníženou o deset procent.