ČRo spustil nejväčší český audioarchív mujRozhlas

ČRo spustil nejväčší český audioarchív mujRozhlas Foto: ČRo

 Český rozhlas spustil největší český audio archiv. V rámci projektu mujRozhlas bezplatně nabídne živé vysílání všech stanic, výběr archivních pořadů i audioprodukci vyrobenou pro on-line prostředí. Hlavním cílem projektu je zvýšení poslechovosti audio obsahu Českého rozhlasu na internetu, oslovení nového publika a zavedení nových technologických inovací.

 

Uvedl to dnes Český rozhlas v tiskové zprávě.

Podle dřívějších informací firma letos do projektu investovala kolem devíti milionů korun. "Po dvou letech intenzivní práce a úsilí spustíme projekt, který nemá v rámci České republiky obdoby. MujRozhlas je součástí dlouhodobé strategie digitalizace obsahu a nabídne veškeré audio služby Českého rozhlasu na jednom místě," uvedl generální ředitel ČRo René Zavoral.

První audio archiv pod názvem Rádio na přání byl zprovozněn v roce 2004 a jeho následné služby byly v obdobném charakteru provozovány jako součást webu rozhlas.cz. V roce 2004 také vznikla první verze aplikace iRadio a následující rok také podcasty s možností poslechu vybraných pořadů.

"Projekt mujRozhlas nám svým startem otevírá možnosti, jak budovat a rozvíjet audio služby na jednom místě. Spuštěním služby práce nekončí, naopak bude nastartována kontinuální práce, kdy budeme postupně uvolňovat připravované technologie a funkcionality pro mobilní aplikaci a webové stránky a rozšiřovat nabídku obsahu," uvedl ředitel Nových médií Jiří Malina.

Audioportál nabídne živé vysílání, záznamy odvysílaných pořadů, nové obsahové formáty vyrobené pro on-line distribuci a také speciality z archivu Českého rozhlasu. Bude jej možné stáhnout jako aplikaci do mobilu nebo používat na počítači v internetovém prohlížeči, který poběží také pro mobilní zařízení.

Do konce ledna by měl mujRozhlas plně nahradit současnou aplikaci iRadio a starý audio archiv, který je součástí stránky hledani.rozhlas.cz. Nasazování služby bude postupné. Následující dvě etapy se zaměří na možnosti komerčních služeb a budování práce s uživateli. Projekt mujRozhlas je nastaven do roku 2021, kdy by se měl následně začlenit do plného běžného provozu.