WhatsApp obmedzuje preposielanie správ, dôvodom je šírenie neprávd

WhatsApp obmedzuje preposielanie správ, dôvodom je šírenie neprávd Ilustr.foto Facebook

Komunikačná služba WhatsApp, ktorú vlastní sociálna sieť Facebook, sa rozhodla globálne znížiť počet adresátov pri preposielaní správ na maximálne päť.

 

Firma uvádza, že zmyslom kroku je bojovať proti "dezinformáciám a fámam", informovala dnes agentúra Reuters. V poslednej dobe bol WhatsApp spájaný s šírením falošných správ pri etnických nepokojoch na Srí Lanke či pred prezidentskými voľbami v Brazílii.

"Odo dneška budú môcť všetci užívatelia s poslednou verziou WhatsApp preposielať naraz len do piatich chatov," uviedla komunikačná služba. Aktualizácie obsahujúce túto zmenu začne aplikácia sprístupňovať ešte dnes, pričom ako prvý ju dostanú tí, ktorých zariadenia bežia na operačnom systéme Android.

Doteraz mohli používatelia preposlať správu až 20 jednotlivcom či skupinám. Iba v Indii už od júla platil nižší strop, WhatsApp takto zakročil potom, čo šírenie falošných správ na sociálnych sieťach viedlo k vraždám a lynčovaniu. Test opatrenia údajne viedol k 25percentnému poklesu v množstve zdieľaného obsahu.

V skupinách WhatsApp môže byť až 256 užívateľov. Teoretický maximálny dosah pri zdieľaní správy sa teda zníži z 5120 na 1280 jednotlivcov. Ako napísal spravodajský web BBC, nič však nebráni každému z týchto adresátov informáciu zdieľať s ďalšími piatimi kontaktmi.

Aplikáciu vlastnenú Facebookom používa vo svete okolo 1,5 miliardy ľudí. Jej vysoká úroveň šifrovania umožňuje zdieľanie správ medzi skupinami mimo dohľadu nezávislých analytikov i samotných prevádzkovateľov platformy.

Na jeseň bol WhatsApp spájaný s šírením manipulácií pred brazílskymi prezidentskými voľbami, ktoré vyhral krajne pravicový kandidát Jair Bolsonaro. Podľa médií sa objavovali falošné správy o Strane pracujúcich protikandidáta Fernanda Haddada aj nepravdivé tvrdenia o mieste a čase konania volieb. Kvôli podozreniu, že za dezinformačnou vlnou stáli podnikatelia blízki Bolsonarovi, začal jeho kampaň vyšetrovať volebný súd.

Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank.