Agentúra Bloomberg dostala pokutu za šírenie falošných informácií

Agentúra Bloomberg dostala pokutu za šírenie falošných informácií Foto: Bloomberg

 Francúzsky úrad pre reguláciu finančných trhov AMF vymeral americkej tlačovej agentúre Bloomberg pokutu päť miliónov eur za šírenie nepravdivých informácií, ktoré viedli k prudkému poklesu ceny akcií francúzskej stavebnej spoločnosti Vinci.

Oznámil to dnes úrad na svojich internetových stránkach. Agentúra sa proti jeho rozhodnutiu plánuje odvolať.

Agentúra Bloomberg v novembri 2016 zverejnila informácie z falošnej tlačové správy, podľa ktorej spoločnosť Vinci odhalila závažné nezrovnalosti vo svojom účtovníctve a prepustila svojho finančného riaditeľa. Cena akcií firmy Vinci sa následne prepadla o viac než 18 percent. Potom, čo spoločnosť informácie poprela, sa akcie zotavili.

Odporúčame aj: Bloomberg avizuje, že ak bude kandidovať za prezidenta, predá aj mediálnu ríšu

Podľa AMF mala agentúra Bloomberg vedieť, že tieto informácie boli falošné. Úrad tvrdí, že novinári agentúry falošnú tlačovú správu nijako neoverili, hoci sa dalo predpokladať, že jej obsah spôsobí prudký pokles ceny akcií podniku.

Agentúra Bloomberg uviedla, že sa proti pokute chce odvolať. "Ľutujeme, že AMF nenašiel a nepotrestal autora tejto falošné správy, a namiesto toho sa rozhodol pokutovať mediálnu organizáciu, ktorá sa snažila informovať o tom, čo vyzeralo ako spravodajsky zaujímavá informácia," dodala.