Ste posadnutí robením selfie? Ak áno, potom môžete trpieť niečím ako selfitidou, čo je skutočná psychická porucha, ktorá človeka neustále núti zhotovovať svoje fotografie a vkladať ich na sociálne siete.
Tvrdia to psychológovia, ktorých citoval britský denník The Sun.
Termín selfitida sa objavil už v roku 2014, keď pomenoval obsesívne robenie selfie. Vedci to ako psychickú poruchu doložili až teraz. Výskumníci z britskej Nottingham Trent University (NTU) a z indickej školy manažmentu TSM definovali šesť motivačných faktorov, s ktorých pomocou zostavili "stupnicu správania sa pri selfitide". Tá má pomôcť posúdiť, ako ťažko je človek týmto stavom zasiahnutý.
K vytvoreniu stupnice od jednej do 100 vedci využili prieskum, ktorý urobili pri skupine 200 ľudí v Indii. India bola zvolená preto, že má najvyšší počet užívateľov facebooku a tiež najvyšší počet úmrtí pri snahe zaobstarať si selfie na nebezpečnom mieste v snahe pritiahnuť k sebe pozornosť.
Odporúčame aj: Nová móda z Ruska: Ľudia sa na sociálnych sieťach predvádzajú prenajatým luxusom
"Pred niekoľkými rokmi sa v médiách objavovali články, ktoré tvrdili, že by Americký psychiatrický zväz mal selfitidu klasifikovať ako psychickú poruchu," hovorí doktor Mark Griffiths, profesor behaviorálnych závislostí z NTU. "Síce sa ukázalo, že tie správy nie sú pravdivé, ale to neznamená, že samotná selfitida neexistuje. My sme teraz potvrdili jej existenciu a vypracovali sme prvú behaviorálnu stupnicu selfitidy, aby sme tento stav dokázali posúdiť," dodal.
Tí, ktorí trpia selfitidou, sa podľa zistení vedcov zvyčajne snažia posilniť vlastnú sebadôveru. Usilujú o získanie pozornosti, chcú si zlepšiť náladu, vytvoriť spomienky, potvrdiť svoje miesto v určitej sociálnej skupine a byť spoločensky konkurencieschopní.