Poslankyňa NR SR a predsedníčka strany ZA ĽUDÍ Veronika Remišová upozornila, že štedrý sponzor Hlasu z Banskej Štiavnice, ktorý daroval Hlasu jeden z najväčších sponzorských darov, získal zákazku v hodnote takmer 150 000 EUR od Slovenského banského múzea, ktoré patrí pod rezort Ministerstva životného prostredia a vedie ho okresný predseda SNS. Veronika Remišová upozorňuje na veľmi zvláštne okolnosti verejného obstarávania a následné zmeny zmluvy. Podľa jej slov takúto drzosť pri zadávaní štátnych zákaziek už dávno nevidela a podáva podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, ako aj trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru.
Počas masívnej kampane Hlasu v parlamentných voľbách a prezidetnských voľbách sa špekulovalo, odkiaľ Peter Pellegrini naškrabkal milióny eur na bilboardy, keď nedostal štátny príspevok. Viacerí odborníci vtedy upozornili na nejasnosti a podozrenia, ktoré doteraz neboli hodnoverne vyvrátené. Médiá tiež upozornili na štedrých darcov strany Hlas z okolia podnikateľa z Banskej Štiavnice Mlynárika. Zdravotne znevýhodnení zamestnanci jeho firmy vtedy darovali Hlasu desaťtisíce EUR, pričom podnikateľ s bratom strane darovali ďalších 70- tisíc EUR. Jednou zo spoločností, ktorá sa spomína v médiách je aj firma DM Build, v ktorej je podnikateľ Mlynárik jediným spoločníkom. Práve táto spoločnosť nedávno nezískala zákazku od Slovenského banského múzea.
Ako uviedla Remišová, „Vo verejnom obstarávaní zo septembra tohto roku na odstránenie havarijného stavu budovy Klopačka skončila firma sponzora Hlasu na poslednom, štvrtom mieste s najdrahšou ponukou. Pár dní potom bolo celé verejné obstarávanie zrušené a súťaž zopakovali znovu. Tentokrát už výsledkom opakovanej „súťaže“ bolo koncom novembra oznámenie o tom, že jediný finálny uchádzač, ktorý samozrejme súťaž vyhral, je práve spoločnosť sponzorov Hlasu, ktorá pôvodne skončila posledná s najdrahšou ponukou.Výsledkom obstarávania v réžii SNS je teda to, že kým pôvodný víťaz mal rekonštrukciu vykonať za cca 94 000 EUR, nový „víťaz“, zhodou náhod sponzor Hlasu, ju urobí za takmer 150 000 EUR. Navyše je pozoruhodné, že až 75% zákazky má uskutočniť úplne iná firma, ktorá je podľa zmluvy subdodávateľom.“
Remišová upozornila, že podozrivo pôsobia aj podmienky samotnej súťaže a realizácie rekonštrukcie. Počas celej doby verejného obstarávania bol stanovený ako termín dodania predmetu zákazky, čiže dokončenia rekonštrukcie dátum 20.12.2024, čo bolo premietnuté aj do zmluvy o dielo, uzatvorenej dňa 25.11.2024. Potenciálny uchádzač tak musel počítať s extrémne krátkou dobou na vykonanie prác, pričom na zhotovenie mal podľa zmluvy víťazný uchádzač iba 20 pracovných dní. Napriek týmto skutočnostiam bola zmluva uzatvorená aj s vyššie uvedeným požadovaným termínom dodania.
„Ukážte mi poctivého podnikateľa, ktorý sa zapojí do súťaže, resp. dokáže predložiť reálnu ponuku, keď má za pár pracovných dní stihnúť urobiť rekonštrukciu budovy, navyše v zimnom období? Táto podmienka sa javí ako účelová, diskriminačná s cieľom eliminovať konkurenciu a „vybabrať“ s akýmkoľvek poctivým súťažiacim. Podmienku mohli kedykoľvek zmeniť, napriek tomu tak neurobili a zmluvu podpísali koncom novembra s tým, že sa obe strany tvárili, že to za 20 dní stihnú. Za 10 rokov, kedy sa venujem verejným obstarávaniam som nevidela takúto ukážkovú bezočivosť, preto podávame podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, nakoľko môže ísť o hrubé porušenie zákona“ konštatuje Remišová.
Tu ale podľa Remišovej zvláštne praktiky nekončia. Len dva týždne po podpise zmluvy s Pellegriniho sponzorom sa dňa 10.12.2024 objavil v registri zmlúv dodatok, ktorý posúva termín vykonania prác o pol roka, a to do 31.5.2025. Odôvodnenie? Práce vraj nie je dobré realizovať v zimnom období.
„Banské múzeum pritom počas dvoch mesiacov súťaže trvalo na termíne realizácie do 20. decembra, hoci mohlo dátum kedykoľvek zmeniť. To by ale zrejme zvyšovalo pravdepodobnosť, že ponuku predložia aj iné firmy. Ak by niekto chcel nereálnou podmienkou vytlačiť akúkoľvek konkurenciu, nerobil by to inak,“ konštatuje Remišová.
Remišová upozorňuje, že to nie je jediná zmena, ktorá sa v dodatku objavila. „V pôvodnej zmluve bolo uvedené, že za dielo sa zapltí až po jeho realizácii, čo je normálny postup. V dodatku menia po dvoch týždňoch toto štandardné ustanovenie a po novom má Banské múzeum vyplatiť celú sumu zhotoviteľovi vopred, pred realizáciou diela, a to bez toho, aby musel čo len pohnúť lopatou. Takúto absurdnosť a drzosť som ešte nevidela, viete si predstaviť, že si staviate dom a zaplatíte celu sumu dopredu bez ohľadu na to, či vám niečo postavia alebo nie? Títo ľudia už nemajú akúkoľvek súdnosť a myslia si, že im prejde absolútne všetko.“
Podľa poslankyne nejde len o hrubé porušovanie zákona o verejnom obstarávaní a jasnú diskrimináciu potenciálnych uchádzačov, ale nie je vylúčené ani úmyselné konanie, čo môže zakladať aj podozrenie zo spáchania trestného činu. „Podávame trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru pre podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov. Ak by mala niekde konať polícia a generálna prokuratúra, je to práve tento prípad mimoriadne podozrivých praktík ľudí blízkych vládnej koalícií a som veľmi zvedavá, ako sa to bude vyšetrovať.“
„Dnes SNS naoko kritizuje Hlas a namiesto roboty denne obťažuje občanov s divadlom a hádkami pre naivného voliča. V skutočnosti si v pozadí celkom pokojne kšeftujú a peniaze z rezortu pána Tarabu a Danka v pochybnej súťaži tečú k sponzorom Hlasu. Pán Danko s Tarabom nech aspoň neklamú svojich voličov a priznajú sa, čo s Hasom vystrájajú na účet občanov. Tu nejde o ľudí, tu ide iba o kšefty. Rovnako by mal predseda Hlasu odpovedať na otázky, či sa takto drzo splácajú volebné kampane, hoci po škatuliach od šampanského si žiadne ilúzie nerobíme,“ uzatvára Remišová a dodáva, že “pre ľudí nachystali drastické uťahovanie opaskov, ale pre svojich sponzorov nachystali výhodné kšefty!”
Remišová avizovala podanie trestného oznámenia na Generálnu prokuratúru a podnetu na Úrad pre verejné obstarávanie ešte pred Vianocami.