Cez Flattr čitatelia môžu prispieť rovno autorovi článku

Cez Flattr čitatelia môžu prispieť rovno autorovi článku

Viacero webov má namiesto Piana Flattr, platbu rovno novinárovi, bez zamknutia článku. Využíva to najnovšie aj český Respekt. O podobnom systéme uvažoval aj Tomáš Bella.

 

 

Flattr je mikroplatobný systém, ktorý umožňuje finančne podporiť priamo autora článku jediným kliknutím. Tento nový spôsob spoplatnenia obsahu využívajú weby vo viacerých krajinách. V Čechách majú platbu cez Flattr desiatky portálov - magazíny, blogy, projekty. Najnovšie k ním pribudol aj web Respektu. Na Slovensku je to napríklad itkariera.com.
Články nie sú zamknuté. Platba je založená na dobrovoľnosti a je adresnejšia ako pri Piane a čitateľ, ak chce, podporí priamo autora. 

Systém funguje tak, že ten, kto chce prispieť, sa zaregistruje na stránke www. flattr.com, kde si vytvorí účet a pomocou platobnej karty ho "nabije". Minimálna suma sú 2 eurá. Pod článkami na vybraných weboch je tlačítko Flattr. Vyzerá a funguje približne ako "páči sa mi" tlačidlo Facebooku. Stačí jeden klik a Flattr si poznamená, že chcete tohto autora podporiť. „Na konci mesiaca sa Flattr pozrie, na čo všetko ste klikli a rovnomerne medzi ne vašu vopred určenú sumu rozdelí. Ak chcete teda mesačne platiť 10 euro a klikol ste na dvadsiatich stránkach, každá od vás dostane 45 centov (10% si necháva Flattr pre svoju prevádzku)," popisuje systém Respekt. Flattr umožňuje poslať autorovi aj presne určenú čiastku.
Do služby sa dá registrovať pomocou účtu na facebooku alebo na twitteri.

Generálny riaditeľ internetového start-upu Piano Media Tomáš Bella uvažoval o zapracovaní podobného systému aj do Piana. „S viacerými vydavateľmi sme o podobnom riešení diskutovali, momentálne ho aktívne nepripravujeme, ale nevylučujem, že niečo také v budúcnosti vyskúšame," povedal pre Omédiách.com Bella.

Oslovila som viacerých šéfredaktorov, čo hovoria na nový systém podpory autorov. Zatiaľ reagoval šéfredaktor Hospodárskych novín Peter Vavro: „Myslím, že je to zaujímavá myšlienka, ale v tomto čase sa skôr zaoberáme komplexnou stratégiou spoplatneného obsahu na webe, ktorý má ponúknuť, tak širšie benefity pre predplatiteľov Hospodárskych novín, ako aj skvalitnenie platených informácií a služieb na webovom portáli www.hnonline.sk."