Psychosociálna podpora je v súčasnosti jednou z kľúčových foriem pomoci pre ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine, a to priamo na ukrajinsko-slovenskej hranici, ale aj mimo nej. Občianske združenie IPčko, nezisková organizácia Človek v ohrození a Orange preto spojili sily a v rekordne krátkom čase, v pondelok 7. marca o 12.00 h, spustili Krízovú linku pomoci v ukrajinskom jazyku.
Krízová linka na čísle 0800 500 888 je bezplatná, anonymná a funguje každý deň od 8.00 do 20.00 h. „K dispozícii na nej bude v prvých dňoch osem psychológov hovoriacich ukrajinským jazykom. Ich počet sa bude postupne rozširovať, už o pár dní by ich malo byť trinásť. Linku chceme postupne rozširovať aj o ďalšie formy pomoci, dnes je dostupná pomoc aj cez email Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.,“ povedal Marek Madro, psychológ a riaditeľ IPčka.
Všetky informácie o linke sa v ukrajinčine môžete dozvedieť na www.krizovalinkapomoci.sk.
Občianske združenie IPčko ponúka v spolupráci s Človekom v ohrození utečencom z Ukrajiny psychologickú pomoc už dnes, priamo na hraničných prechodoch. Človek v ohrození vo Vyšnom Nemeckom zabezpečil vyhrievaný stan, v ktorom matky s deťmi nájdu rozptýlenie v podobe hier, rozprávok, ale aj dobrovoľníkov, ktorí im robia spoločnosť.
„Psychosociálna podpora je v týchto dňoch absolútne kľúčová. Tešíme sa preto zo spolupráce s odborníkmi z IP-čka. Naše aktivity budeme v nasledujúcich dňoch rozširovať aj do ďalších lokalít, v ktorých budú potrebné, aby sa dostali k čo najviac ľuďom," povedala Andrea Najvirtová, riaditeľka Človeka v ohrození.
Linku sa podarilo spustiť v rekordne krátkom čase aj vďaka tomu, že Orange rozšíril technické riešenie, ktoré pre IPčko vytvoril v apríli 2020, keď sa ukázala silná potreba posilniť dištančné psychologické poradenstvo v dôsledku pandémie.
„Vojenský konflikt na Ukrajine a s ním spojená humanitárna kríza nepredstaviteľných rozmerov nás zasiahli ako všetkých. Denne sa snažíme identifikovať efektívne formy pomoci. Od začiatku konfliktu poskytujeme ľuďom prichádzajúcim z Ukrajiny bezplatné SIM karty, vybavené dátami a hovormi zadarmo, aktuálne sme na všetkých hraničných prechodoch a stanovisko máme aj na Hlavnej stanici v Bratislave. Táto forma pomoci je dostupná aj vo vybraných predajniach po celom Slovensku. Rozdali sme už tisícky SIMiek,“ povedala Andrea Ungvölgyi, manažérka CSR a sponzoringu spoločnosti Orange Slovensko.
„Rovnako na hraničných prechodoch posilňujeme internet a poskytli sme množstvo zariadení na to, aby spojenie fungovalo nielen pre utečencov, ale aj pre organizácie, ktoré sa o nich starajú. Naďalej platí, že volania na Ukrajinu sú bezplatné. Naši zákazníci majú možnosť prispievať ľubovoľnými SMS-kami v hodnote 1 euro na číslo 808, čím prispejú organizácii Človek v ohrození na humanitárnu pomoc. Dnes spúšťame novú krízovú linku a veľmi dúfame, že tak aspoň čiastočne pomôžeme zmierniť enormný stres a tlak, ktorému ľudia prichádzajúci z Ukrajiny čelia,“ dodala Ungvölgyi.