Briti priznali, že Ukrajincom pomáhajú s obranou proti kyberútokom z Ruska

Briti priznali, že Ukrajincom pomáhajú s obranou proti kyberútokom z Ruska

Británia prvýkrát verejne informovala, že jej experti podstatne pomáhajú Ukrajincom pri obrane proti kybernetickým útokom z Ruska. Ministerstvo zahraničia uviedlo, že program boja proti kyberútokom beží už od začiatku ruskej invázie a že do neho Londýn investoval 6,4 milióna libier. Napísal o tom spravodajský server BBC.

 "Poskytli sme naše znalosti, aby sme im po začatí invázie pomohli sa brániť pred každodennými ruskými kyberútokmi," uviedol Leo Docherty z ministerstva zahraničia. Podľa neho britskí experti intenzívne spolupracujú s Ukrajincami a pomáhajú odvracať útoky aj posilňovať obranu sietí.

Konkrétne asistenciu poskytuje britské Národné stredisko kybernetickej bezpečnosti (NCSC), ktoré spadá pod britské spravodajské služby GCHQ. Šéfka NCSC Lindy Cameronová uviedla, že je hrdá na to, že jej úrad pomáha Ukrajine s kybernetickou bezpečnosťou. "Podarilo sa im (Ukrajincom) vystavať impozantnú obranu v kybernetickom, rovnako ako sa im to podarilo na bojovom poli," napísala vo vyhlásení.

Británia podľa stanice Sky News podporila Ukrajinu aj darovaním hardvéru a softvéru dôležitého pre zabezpečenie elektronickej komunikácie, databáz a počítačových sietí.

Podľa Londýna Rusko stálo napríklad za masívnymi kybernetickými útokmi na začiatku vojny, ktoré vyradili z prevádzky weby ukrajinskej vlády, parlamentu, ministerstva zahraničia aj niektorých bánk. Podľa BBC sa hackeri naviazaní na ruské spravodajské služby teraz snažia útočiť najmä na vysokých ukrajinských predstaviteľov a získavať informácie využiteľné v bojoch.