Vaše dieťa bude mať prvý mobil? Definujte si základné pravidlá

Vaše dieťa bude mať prvý mobil? Definujte si základné pravidlá Ilustr. foto: Orange

Vlastný smartfón pod stromčekom je snom mnohých malých detí. Ponáhľať sa ale nevypláca. Čím je dieťa mladšie, tým môže byť vplyv mobilu na jeho zdravie negatívnejší. Prejavy sú rôzne – hyperaktivita, poruchy spánku, rečové chyby a iné. Ak už ste sa pre takýto darček rozhodli, dôležité je, aby ste sa vy aj dieťa naňho dobre pripravili. Toto rozhodnutie bude aj od vás vyžadovať veľa podpory a záujmu o digitálny svet dieťaťa, pretože práve ste mu dali vstupenku do sveta dospelých, v ktorom sa musí naučiť fungovať a stať sa zodpovedným. Začnite pekne po poriadku nastavením pravidiel ale aj hraníc, aby si dieťa osvojilo zdravé návyky spojené s používaním smartfónu, ktoré ho budú sprevádzať celý život.

Článok je súčasťou spolupráce Omediach.com a programu Beznastrah.online od Orangeu, ktorého cieľom je vzdelávať dospelých o tom, ako môžu chrániť deti a mladých pred negatívnymi dopadmi používania digitálnych médií. Program prináša užitočné informácie a rady odborníkov, bezplatnú online poradňu a rovnomennú praktickú publikáciu pre rodičov. Súčasťou programu sú aj materiály pre učiteľov a bezplatné workshopy pre školy.

Objasnite si, aká je úloha rodiča

Skôr, ako dieťa dostane mobil, malo by akceptovať, že rodič má právo na kontrolu jeho aktivít, čítanie správ alebo prezeranie obrázkov v mobile. Ideálne je, ak do mobilu na začiatku nahliadate spoločne, aby dieťa postupne prijalo, že jeho správanie monitorujete a robíte to preto, aby ste ho chránili a sprevádzali pokiaľ sa naučí, ako sa v online svete správať.

Hovorte s deťmi o tom, že pravidlá sú nevyhnutné

Vysvetlite deťom, že pravidlá používania technológií v rodine zlepšia jej fungovanie. Hovorte im aj o tom, že nadmerné používanie digitálnych technológií vedie k negatívnym dopadom na duševné i fyzické zdravie. Zdôraznite svoj pozitívny vzťah k technológiám, ale tiež to, že vašim prvoradým záujmom je, aby deti boli zdravé.

Začínajte opatrne

Prvé smartfóny pre deti nemusia mať dostupné všetky aplikácie, sociálne siete a neobmedzený internet. Začnite pomaly a ponechajte dieťaťu len nevyhnutné funkcie, ktoré potrebuje. Čím bude staršie a zodpovednejšie, môžete ich rozsah pridávať. Vzhľadom na to, že wi-fi je už prítomná na väčšine miest, postačí, ak mu dáta v mobile sprístupníte až pred ukončením základnej školy. Chvíle bez internetu jeho duševnému zdraviu určite prospejú.

Odporúčame aj: Orange prináša novinku: Online ochrana pre deti a Online ochrana počítačov

Využite služby rodičovskej kontroly

Existuje viacero služieb, ktoré ponúkajú efektívnu podporu rodičom pri monitorovaní činnosti detí na internete. Sú to aplikácie a programy, ktoré majú za cieľ chrániť deti, ktoré nie sú dostatočne zrelé na všetky nástrahy online sveta. Blokujú nevhodný obsah na internete, umožnia nastaviť čas, kedy môžu byť deti online a ako dlho. Prípadne im dokážu na diaľku vypnúť internet alebo lokalizovať pohyb detí. Orange má špeciálnu službu Online ochrana detí.
Medzi takéto aplikácie patrí napríklad aj Google Family Link, Eset Parental Control, Qustodio alebo Kaspersky Safe Kids.

Definujte si hranice skôr, ako budú prekročené

Pokiaľ si jasné a presné pravidlá nedefinujete, akoby ani neexistovali. Nemôžete sa preto hnevať, ak by boli deťmi prekračované. Spoločné popísanie pravidiel a očakávaní je pre rodinu kľúčové. V rámci tvorby pravidiel si môžete spísať zoznam, na čom vám skutočne záleží. Môžete tam napríklad zaradiť tieto pravidlá:

- pri stolovaní nikdy nepoužívame mobily
- hrať sa na mobile môžeme, až keď máme splnené povinnosti
- najmenej hodinu pred spánkom vypíname technológie
- keď sa navzájom rozprávame, pozeráme si do očí a nie do obrazovky
- mobily si nenechávame cez noc v miestnosti, kde spíme

Nemeňte svoje pravidlá pred inými ľuďmi

Dbajte na to, aby boli pravidlá jednoduché a aby sa v nich deti nestratili.  Pokiaľ si stanovíte pravidlá, nemusíte ich meniť, keď k vám príde návšteva. Takéto výnimky sa môžu stať neskôr neželaným zdrojom konfliktov s vašimi deťmi. Ak máte dobre nastavené pravidlá, inšpirujte radšej svojich priateľov a blízkych, ako sa dá žiť s technológiami lepšie a zdravšie.

Nedodržané pravidlá musia mať následky

Následky sú veľmi dôležité, aby akékoľvek pravidlá mohli efektívne fungovať. Porozprávajte sa s deťmi o situáciách, ak nedodržia dohodnuté pravidlá. Čo sa stane, ak stratia alebo zničia svoj mobil? Čo bude nasledovať, ak si nespravia úlohy do školy a hrali sa na mobile? Popíšte následky a definujte ich tak, aby ste ich skutočne vedeli v prípade potreby uplatniť. S partnerom buďte pri dohliadaní na pravidlá jednotní a uplatňujte rovnaké následky. Inak sa vám celý systém zrúti a môžete začať odznova.

Hranice sú dôležité

Určovať deťom hranice pri používaní digitálnych zariadení je aj podľa psychológov nesmierne dôležité. Pomáha im to budovať si svoju vlastnú schopnosť sebaregulácie, zodpovednosti a chápania, čo je správne.
Internet ponúka neobmedzené možnosti. To znamená, že deti môžu ťažiť z jeho výhod, ale nezabúdajte tiež na to, že ich môžu zasiahnuť aj negatívne javy, ktoré so sebou prináša. Vnímavý rodič je preto v tomto období nenahraditeľný. Sledujte, ako sa dieťa správa Je čas strávený s mobilom pre neho primeraný? Nemáva zlú náladu alebo prejavy úzkosti? Pokiaľ by ste evidovali po odložení mobilu výrazné zmeny v nálade a správaní, možno je predsa len čas na vlastný mobil ešte chvíľu počkať.