Americká spoločnosť Meta, ktorá prevádzkuje sociálne siete Facebook a Instagram, sa snaží robiť priateľské gestá voči nastupujúcej administratíve novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Nick Clegg, bývalý predseda britských liberálnych demokratov a súčasný prezident spoločnosti Meta pre globálne záležitosti, uviedol, že spoločnosť to v minulosti „prehnala“ s moderovaním obsahu, najmä počas pandémie kovidov. Informoval o tom dnes denník Financial Times (FT).
Podľa Clegga chce zakladateľ firmy Mark Zuckerberg „zohrávať aktívnu úlohu v diskusiách, ktoré musí viesť každá administratíva o udržaní vedúceho postavenia Ameriky v oblasti technológií“. Trump opakovane kritizoval sociálnu sieť a najmä Facebook za údajnú cenzúru konzervatívnych názorov.
Zuckerberg už predtým nadviazal kontakt s Trumpom, keď spolu večerali na Floride, pripomínajú FT. Cleggove pripomienky podľa FT prichádzajú v čase, keď sa lídri Silicon Valley snažia získať Trumpovu priazeň.
Trump naznačil ochotu podporiť väčšiu konkurenciu na trhu sociálnych médií a zvažuje úpravy pravidiel moderovania obsahu, ktoré by mohli ovplyvniť Metu. Trumpove plány zároveň nezahŕňajú zákaz TikToku, hoci ho počas svojej prvej vlády kritizoval aj pre jeho čínsky pôvod.
Meta sa prostredníctvom samotného Zuckerberga vyslovila proti odchádzajúcej administratíve Joea Bidena v otázkach súvisiacich s presadzovaním údajnej cenzúry obsahu súvisiaceho s pandémiami, ako už predtým informovali médiá. Zuckerberg sa pritom podľa FT dlhodobo snaží príliš nezapájať do politických kontroverzií. Nedávno obmedzil dosah politického obsahu na svojich platformách vrátane Instagramu.
Zuckerberg zverejnil svoju kritiku Bidenovej administratívy v liste predsedovi republikánskeho súdneho výboru Jimovi Jordanovi. Podľa listu Zuckerberg priznal, že „Facebook cenzúroval Američanov“.
Zakladateľ Facebooku v liste tiež oznámil, že nebude finančne prispievať na volebnú infraštruktúru v novembrových prezidentských voľbách, aby „nehral takú či onakú úlohu“ v tomto hlasovaní.
V predchádzajúcich voľbách v roku 2020 prispel 400 miliónmi dolárov na podporu volebnej infraštruktúry prostredníctvom charitatívnej organizácie Chan Zuckerberg Initiative, ktorú založil spolu so svojou manželkou. Tento krok vyvolal kritiku a žaloby.