Európska únia chce byť lídrom v umelej inteligencii, pripravila plán zlepšení

Európska únia chce byť lídrom v umelej inteligencii, pripravila plán zlepšení Ilustr. foto: Eset

Európska únia sa chce stať globálnym lídrom v oblasti umelej inteligencie (AI). Taký je cieľ Európskej komisie (EK), ktorá k tomu dnes predstavila akčný plán. Ten načrtáva kľúčové oblasti, v ktorých je potrebné zvýšiť úsilie, aby Európa hrala v umelej inteligencii vedúcu úlohu, a zároveň tak posilnila svoju konkurencieschopnosť, stojí v oznámení komisie.

Podľa textu je potrebné okrem iného vybudovať rozsiahlu dátovú infraštruktúru, zvýšiť prístup ku kvalitným dátam, zároveň vyvíjať algoritmy a podporiť zavádzanie umelej inteligencie v strategických odvetviach EÚ. V neposlednom rade je tiež nutné posilniť zručnosti v oblasti EÚ a prilákať späť do Európy expertov v odbore, uvádza správa.

"Umelá inteligencia je kľúčová pre to, aby bola Európa konkurencieschopnejšia, bezpečnejšia a technologicky suverénnejšia. Globálne preteky o umelú inteligenciu ešte zďaleka neskončili. Je potrebné hneď rokovať," uviedla podpredsedníčka EK Henna Virkkunenová. "Pracujeme na budúcnosti, kde budú technologické inovácie posúvať priemysel a verejné služby dopredu a prinášať konkrétne výhody našim občanom a podnikom prostredníctvom dôveryhodnej umelej inteligencie," dodala.

Všetky vykonané kroky v oblasti AI podľa Virkkunenovej posilnia ekonomiku, pomôžu v zdravotníctve, ale prinesú aj nové pracovné miesta, zlepšia dopravu i vzdelávanie a tiež posilnia ochranu pred kybernetickými hrozbami a podporia riešenie pri boji so zmenami klímy.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová už vo februári na summite v Paríži uviedla, že Európska únia chce iniciovať investície do rozvoja AI v hodnote 200 miliárd eur. Vzniknúť by mal aj nový európsky fond v objeme 20 miliárd eur pre veľké továrne na AI.

Vlani 1. augusta nadobudli v EÚ nové pravidlá pre fungovanie umelej inteligencie. Akt o umelej inteligencii, ktorý je prvým svojho druhu na svete, zavádza klasifikáciu technológií podľa spôsobu využitia a nastavuje rôzne úrovne obmedzení podľa miery súvisiacich rizík. Niektoré systémy sa EÚ rozhodla úplne zakázať, ďalšie nástroje, ako algoritmy na rozpoznávanie tvárí, podliehajú silnej regulácii.