
Takmer polovica mladých ľudí by radšej žila vo svete, kde neexistuje internet. Zistil to britský prieskum, o ktorom informoval server The Guardian. Takmer 70 percent mladých ľudí vo veku 16 až 21 rokov sa podľa prieskumu cíti horšie, keď strávi čas na sociálnych sieťach. Polovica z nich by podporila tzv. nočný digitálny pokoj, ktorý by obmedzil ich prístup k niektorým aplikáciám a stránkam po 22:00, zatiaľ čo 46 percent uviedlo, že by radšej boli mladí vo svete, kde by internet vôbec neexistoval.
Štvrtina respondentov trávi na sociálnych sieťach štyri a viac hodín denne, zatiaľ čo 42 percent opýtaných priznalo, že svojim rodičom a opatrovníkom klame o tom, čo robia on-line, píše The Guardian.
Štyridsaťdva percent respondentov tiež uviedlo, že už niekedy na internete klamali o svojom veku, 40 percent priznalo, že majú okrem hlavného aj ďalší účet, ktorý používajú na aktivity, pri ktorých nechcú prezradiť svoju totožnosť, a 27 percent uviedlo, že sa vydávajú za úplne inú osobu.
Prieskum, ktorý vypracovala organizácia British Standards Institutions (BSI) prichádza v čase, keď britská vláda zvažuje možnosť zaviesť povinnú dobu vypnutia pre niektoré aplikácie, ako je TikTok a Instagram. O tomto možnom kroku informoval koncom apríla britský minister pre vedu a technológie Peter Kyle.
Vedúca oddelenia pre bezpečnosť detí na internete v britskej charitatívnej organizácii NSPCC Rani Govender uviedla, že obmedzenie prístupu v nočných hodinách je síce užitočné, ale bez zavedenia ďalších opatrení nemôže zabrániť tomu, aby boli deti na internete vystavené škodlivému obsahu.
"Musíme jasne povedať, že samotný nočný digitálny pokoj deti neochráni pred rizikami, ktorým čelia na internete. Všetky tieto riziká budú môcť vidieť aj v iných častiach dňa a budú na ne mať stále rovnaký vplyv," povedala Govender. Dodala, že spoločnosti a vláda sa musia predovšetkým zamerať na to, aby deti používali oveľa bezpečnejšie a menej návykové stránky.
Štúdia okrem iného zistila, že 27 percent respondentov zdieľalo svoju polohu na internete s cudzími ľuďmi. V rovnakom prieskume tri štvrtiny opýtaných uviedli, že v dôsledku pandémie trávili viac času on-line, zatiaľ čo 68 percent uviedlo, že čas strávený on-line podľa nich poškodzoval ich duševné zdravie.
Výkonný riaditeľ charitatívnej organizácie Molly Rose Foundation Andy Burrows uviedol, že je jasné, že mladí ľudia si uvedomujú riziká na internete, a navyše chcú, aby ich technologické spoločnosti chránili. Organizácia sa zaoberá prevenciou samovrážd.