Koncesionárske poplatky ostávajú v pôvodnej výške. Parlament zrušil rušenie povinných poplatkov pre RTVS od 1. januára 2013.
Poplatky ostávajú v nezmenenej výške 4,64 eur pre fyzickú osobu s tým, že povinnosť sa odvodzuje od prípojky elektriny a pri právnických osobách od počtu zamestnancov.
Generálny riaditeľ RTVS Václav Mika netají, že s ich výškou spokojný nie je. "Budem bojovať za valorizáciu," povedal na rokovaní Rady RTVS. Očakáva zvýšenie, ale až vtedy, keď si to RTVS zaslúži.
RTVS sa snažil prelobovať zvýšenie už teraz. Ministerstvu kultúry poslal pripomienku, v ktorej žiadal zvýšiť poplatok zo súčasných 4,64 na 6 eur. V prípade platiteľov zamestnávateľov navrhoval navýšenie v priemere o 7,8 percenta. Argumentoval tým, že súčasné zdroje, keď príjem z reklamy v RTVS klesá, nestačia. „RTVS nebude schopná kryť výdavky, ktorých výška každoročne predovšetkým v dôsledku inflácie rastie. Výška úhrad sa nemenila od roku 2003, pričom inflácia odvtedy dosiahla takmer 30 percent," zdôvodňuje požiadavku RTVS. Pri súčasnom financovaní RTVS odhaduje, že k vyrovnanému hospodáreniu RTVS bude chýbať 15 mil. eur ročne.
Približne o takúto čiastku sa má od budúceho roka zvýšiť suma zo štátneho rozpočtu, ktorá tečie do RTVS cez zmluvu so štátom. Tento rok to bolo 14 miliónov, na budúci rok to má byť 28 miliónov.
Mika v pripomienkovom konaní skúšal aj ďalšiu cestu zvýšenia: každoročné zvýšenie poplatku v nadväznosti na mieru inflácie v SR. „Miera inflácie, meraná indexom spotrebiteľských cien, dosiahla v roku 2011 oproti predchádzajúcemu roku v priemere 3,9%. Z uvedeného dôvodu navrhujeme mieru inflácie zohľadniť vo výške úhrady," napísala RTVS. V praxi by to znamenalo, že výška poplatku by sa v roku 2013 zvýšila zo súčasných 4,64 na 4,82. Bolo by to za rok zvýšenie o 2,16 eur.
Ministerstvo kultúry návrhy na zvýšenie poplatku do zákona odmietlo zaradiť. "Naviazanie výšky úhrady na mieru inflácie nepovažujeme za optimálne," napísalo ministerstvo.