„Vplyv pandémie koronavírusu na slovenských knižný trh je naozaj obrovský a pokiaľ sa nebudú prijímať opatrenia – či už na úrovni vlády, ministerstva kultúry, na úrovni Fondu na podporu umenia a ďalších orgánov – môže to viesť až ku krachu celého knižného trhu,“ myslí si riaditeľka vydavateľstva Ikar Valeria Malíková, ktorá je aj v predsedníctve Združenia vydavateľov a kníhkupcov SR.
Zároveň dodáva, že to môže dôjsť až ku katastrofickým scenárom, pretože teraz nevieme odhadnúť, dokedy bude takáto situácia pokračovať. Viac povedala v knižnom podcaste Knižný kompas, ktorý je venovaný vplyvu pandémie koronavírusu na slovenský knižný trh.
Koronavírus a knižný trh.
Vypočujte si PODCAST Knižný kompas.
Nájdete ho na svojej obľúbenej platforme, vrátane Apple a Google podcasty, Spotify, či YouTube.
Dôsledky aktuálnej situácie budú však dlhodobejšie, pretože reštart bude oveľa ťažší. Spomínané Združenie vydavateľov a kníhkupcov SR už teraz intenzívne rokuje o možných opatreniach, aby sa pomohlo vydavateľom, kníhkupcom aj distribúcii.
Problémy priznáva aj Martinus, hoci ako jeho šéf Michal Meško dodáva – Martinus bol budovaný na niekoľkých silných pilieroch, a keďže sa zatvorili kníhkupectvá, o to viac sa teraz posilnil e-shop. „Máme silnejšie obraty cez internet ako počas tohto obdobia v minulosti, ale samozrejme stále to nevykrýva to, o koľko klesli obraty v kamenných kníhkupectvách.“
Meško si zároveň uvedomuje, že oveľa náročnejšie to majú malí kníhkupci, ktorí nemajú vlastný eshop. „Keď tomu kníhkupcovi, ktorý možno dosiaľ len natesno prežíval, zrazu zo dňa na deň vypadnú prakticky všetky tržby, tak nedá sa to okamžite presunúť len tak na internet.“
Keď je kníhkupectvo zatvorené hoci len jeden deň, pár dní kvôli sviatkom, či predĺženému víkendu, je to citeľný výpadok. Pre malých i veľkých. Panta Rhei má takmer 60 kníhkupectiev po celom Slovensku a tie sú už niekoľko týždňov zatvorené. „Prirodzene, tá situácia nie je zďaleka jednoduchá,“ priznáva výkonný riaditeľ siete Panta Rhei Miloš Božek. „Aktualizujeme finančný plán do konca roka. Snažíme sa nájsť taký model, aby sme dokázali fungovať aj za predpokladu, že výpadok bude trvať niekoľko mesiacov.“
Aké opatrenia by pomohli vydavateľstvám a kníhkupcom? Musia vydavateľstvá výrazne škrtať edičné plány a bude vychádzať menej kníh, bestsellerov a menej obľúbených autorov?
Vypočujte si podcast Knižný kompas o vplyve koronavírusu na slovenský knižný trh:
• na Apple podcasty
• na Spotify
• na Google podcasty
• na YouTube
Všetky podcasty Knižný kompas nájdete na www.KniznyKompas.sk
Veľkým ohrozením knižného trhu je aj prerušenie toku peňazí medzi kníhkupcami a vydavateľmi. Teraz ešte dobiehajú faktúry za predchádzajúce obdobie, pričom začiatok roka nebýva taký silný. No práve marec a apríl sú pre mnohých vydavateľov silnejšími obdobiami, kedy sa trh opäť naštartuje, ľudia začínajú kupovať knihy a vydávajú sa čoraz silnejšie tituly.
Koronavírus to celé zmenil a zastavil.
Takže ľudia zrazu menej kupujú knihy, kníhkupci museli zatvoriť, nie sú peniaze na zaplatenie nájomného, platov pre zamestnancov, nedokážu zaplatiť energie... Môže sa stať, že malí kníhkupci po istom čase skrachujú, alebo sa skúsia presunúť k inej činnosti.
Milan Buno, knižný publicista