„Buď láska“ je heslo jedenástej Atmosféry. Festival zverejnil prvé mená, nový vizuál i svoj manifest (FOTO)

„Buď láska“ je heslo jedenástej Atmosféry. Festival zverejnil prvé mená, nový vizuál i svoj manifest (FOTO) Foto: Atmosféra/Pavel Kudiváni

Prvý augustový víkend bude aj tento rok patriť Atmosfére. Malebná lúka neďaleko Hontianskych Nemiec zažije slovenskú premiéru špeciálneho programu Postalgia Symphonic, za ktorým stojí Katarína Máliková a Jihočeská filharmonie. Na festivale vystúpia aj skupiny Zrní, Neha! a Korben Dallas. Milovníci poézie sa môžu tešiť na kreatívny workshop s Milou Haugovou a fanúšikovia divadla na inscenáciu Roľa divadla Nude.

Obľúbený festival, ktorý nerastie do šírky, ale do hĺbky svojej existencie, a ktorý je už 11 rokov synonymom netradičných zážitkov a priateľstva, veľmi dbá nielen na svoju programovú časť, ale aj na spokojnosť a komfort všetkých návštevníkov vrátane účinkujúcich.

„Aj keď svet pre mnohých nie je dnes šťastným miestom, existuje základné pravidlo: je takým, akým si ho spravíme. Práve na Atmosfére môžu byť návštevníci tou najlepšou verziou samých seba. Keď na ňu prídu s týmto nastavením, vytvoria nezabudnuteľné zážitky, ktoré si môžu zobrať so sebou do všedných dní - a tie im nikto nikdy nezoberie. Toto je základná myšlienka jedenástej Atmosféry,” vysvetľuje Gretka Pavlovová, hlavná organizátorka.

Foto: Atmosféra/Pavel Kudiváni

Motívom tohto ročníka je slovné spojenie Buď láska, ktoré povzbudzuje k empatii a vyjadreniu základného ľudského citu. Téma festivalu v sekundárnej rovine pripomína otázku solidarity nielen smerom k Ukrajine, ale jej cieľom je vyjadriť podporu a lásku všetkým ľuďom, ktorí na Atmosféru dorazia - bez ohľadu na ich vierovyznanie, orientáciu, či farbu pleti.

„Pri vymýšľaní témy jedenásteho ročníka sme si uvedomili, aká veľká prasklina nastala v našej spoločnosti. Vnímame silnú polarizáciu a vyhranenosť názorov. No keď sa vrátime úplne na začiatok, všetci sme ľudia, máme rovnaké potreby a túžby. Preto nastáva otázka spojenia - a tú symbolizuje náš tohtoročný vizuál,” vysvetľuje hlavná organizátorka Atmosféry, Gretka Pavlovová.

Atmosféra v novšom šate

Tento rok sa organizátori rozhodli aj pre vizuálny refresh. Postaralo sa oň grafické štúdio Milk v spolupráci s ilustrátorkou Tinou Minor. Tá ma na svedomí vizuálny motív posledných siedmich ročníkov.

Novému vizuálu dominuje prasklina, z ktorej vyrastajú farebné kvety. Tie sú symbolom života, ktorý si vždy nájde cestu aj tam, kde z počiatku na to nemá podmienky. A presne tieto kvety každoročne rastú aj na atmosférickej lúke.

Zážitky, ktoré návštevníci nezažijú len tak hocikde

Každý rok sa organizátori snažia na Atmosfére vymyslieť niečo nové a posunúť návštevnícke zážitky o level vyššie. Jedenásty ročník nebude výnimkou. Pre návštevníkov pripravujú netradičné hudobné spojenia - jedným z nich bude vystúpenie Kataríny Málikovej s Jihočeskou filharmóniou z Českých Budějovíc, ktorí v slovenskej premiére uvedú program Postalgia Symphonic.

Ďalším zverejneným interpretom je obľúbená skupina Korben Dallas a po štyroch rokoch sa do Hontianskych Nemiec vráti aj česká kapela Zrní. Ženskou energiou lúku naplní slovenské vokálne zoskupenie Neha!. Tu však ani zďaleka hudobný program nekončí. Návštevníci sa počas troch dní môžu tešiť na viac ako 30 hudobných vystúpení, ktoré organizátori budú predstavovať postupne na webe festivalu a svojich sociálnych sieťach.

 

Nebude to však len o hudbe. Na lúke sa počas víkendu prestriedajú rôzne druhy workshopov, podnetné diskusie, aktivity zamerané na pohyb, množstvo detského programu, ako aj divadelné predstavenie - do Hontianskych Nemiec zavíta Divadlo NUDE s inscenáciou Roľa. Aby však toho nebolo málo, organizátori myslia aj na milovníkov literatúry - pripravujú pre nich bohatý literárny program, ktorého čerešničkou na torte bude tvorivé písanie s poetkou Milou Haugovou.

Manifest 11. ročníka

Zdá sa, že svet dnes nie je pre mnohých najšťastnejším miestom.
Pravda je však taká, že svet je vždy takým, akým si ho spravíme.
Už viac ako 10 rokov robíme v lete festival,
kde je svet aspoň na pár dní trochu iným miestom.
Keďže je náš festivalový areál ukrytý v lone prírody, viac ako inde tu platí,
že to, čo si so sebou neprinesieme, to tu nenájdeme.
A preto sa dnes obraciame na teba, človeče.
Keby sme ti mali povedať len jednu jedinú vec, bolo by to:
Buď láska.
Buď najlepšou verziou samého seba, buď tým, čo si chceš so sebou odniesť.
Jedine tak dokážeme všetci spolu lúke priniesť to, čo si z nej radi vezmeme späť.
Nové a staré priateľstvá, veselé spomienky, skvelé hudobné a kultúrne zážitky
a veľkú porciu lásky, z ktorej budeme žiť po celý rok.
My všetci tvoríme Atmosféru.
Vďaka vám za to.
Buď láska.

Jedenásty ročník festivalu Atmosféra sa bude konať na lúke v objatí vinohradov neďaleko Hontianskych Nemiec od 4. do 6. augusta 2023. Vstupenky sú v dispozícii prostredníctvom siete TooToot.