Uskutočnil sa 11. ročník festivalu Atmosféra, aký bol? (FOTO, VIDEO)

Uskutočnil sa 11. ročník festivalu Atmosféra, aký bol? (FOTO, VIDEO) Foto: Martina Mlčúchová

Atmosférický víkend je za nami. Sprevádzala ho vypredaná kapacita, výborná hudba, podnetný program, ale aj vrtochy počasia. Kvôli nepriaznivým predpovediam počasia sa ho organizátori rozhodli ukončiť skôr - v sobotu podvečer. O čom bola tohtoročná Atmosféra?

Tento ročník sa niesol v znamení hesla BUĎ LÁSKA. Vyplývalo z manifestu, ktorý organizátori zverejnili ešte v máji. “Buď najlepšou verziou samého seba, buď tým, čo si chceš so sebou odniesť. Jedine tak dokážeme všetci spolu lúke priniesť to, čo si z nej radi vezmeme späť. Nové a staré priateľstvá, veselé spomienky, skvelé hudobné a kultúrne zážitky a veľkú porciu lásky, z ktorej budeme žiť po celý rok,” znelo z pódia v piatok popoludní počas otvorenia festivalu.

Foto: Martina Mlčúchová

Počasie bolo premenlivé, no organizátorov neodradilo

Aj napriek predpovediam, ktoré hlásili množstvo zrážok, sa organizátori rozhodli festival otvoriť. Piatkový program prebehol podľa plánu, návštevníci si vychutnali okrem iných aj koncerty Chiki-Liki-TuA, Zrní, Jany Kirschner a vytancovali sa aj počas DJ setu dua Malalata. Ten predčasne ukončila búrka, ktorá trvala do rána.

Počas piatkovej noci niektorým návštevníkom do spánku hralo hudobné zoskupenie Dream Scenes a milovníci saunovania zas mohli navštíviť saunu v areáli festivalu.

Foto: Martina Mlčúchová

Na druhý deň sa mierne vyjasnilo no dusno vo vzduchu predpovedalo pravdepodobnosť silných búrok, čo potvrdilo aj SHMÚ. “Počas dňa sme sa snažili posúvať neskorší program na skoršie hodiny, preto, aby si návštevníci mohli vychutnať čo najviac z neho pre prípad, ak by prišla búrka alebo nepriaznivé počasie, ktoré boli avizované od skorého rána. Neustále sme boli v kontakte so SHMÚ a zasadali u nás krízové štáby,” vysvetľuje Gretka Pavlovová, hlavná organizátorka festivalu Atmosféra. V skoršom čase si návštevníci mohli okrem plánovaného programu vypočuť v slovenskej premiére projekt Postalgia Symphonic od Kataríny Málikovej a Jihočeskej filharmonie, či vzhliadnuť divadelné predstavenie Roľa.

Na Atmosfére v sobotu odzneli aj diskusie - napríklad rozhovor s premiérom SR, s Ľudovítom Ódorom, o jeho pôsobení vo funkcii, či diskusia Nadácie Orange o kyberbezpečnosti. Deti sa bavili na detskom programe, rozprávania o láske a čítačky si pre ne spolu s priateľmi pripravila Kristína Tormová vo viacerých blokoch a mohli si vypočuť aj koncert Džumelca, či Braňa Jobusa.
Foto: Pavel Kudiváni

Atmosféra Atmosférou - aj v blate

Aj napriek skoršiemu ukončeniu festivalu a neustálemu riziku zhoršenia počasia to na Atmosfére žilo a návštevníci prišli pripravení. Festival bol predčasne ukončený v sobotu podvečer kvôli prichádzajúcej búrke, ktorá však Hontianske Nemce tesne obišla. Namiesto toho však dorazil silný dážď, ktorý s prestávkami trval približne dva dni. “Rozhodnutie, ktoré sme museli urobiť, bolo veľmi náročné. Bezpečnosť našich návštevníkov je však pre nás prvoradá. Silno veríme, že si na Atmosfére našiel to svoje každý z návštevníkov a veríme, že sa uvidíme aj budúci rok - a užijeme si spolu slnkom zaliatu lúku,” uzatvára Pavlovová.