Nike stiahla reklamu s Pistoriusom

Nike stiahla reklamu s Pistoriusom Oscarpistorius.com

Je to ďalšie neplánované faux-pas športového giganta v krátkom období. Nike sponzorovala aj cyklistu Lancea Armstronga, ktorý porušil viaceré anti-dopingové pravidlá.

 

 

 

Spoločnosť Nike stiahla svoje logo a slogan "Som guľka v komore" z oficiálnej stránky šprintéra Oscara Pistoriusa, ktorý je obvinený z vraždy svojej priateľky, informuje CNN. 

Oscar Pistorius patril medzi svetových športovcov, ktorí sú tvárami športovej značky. V reklame z roku 2011 je Pistorius zobrazený ako šprintér na dráhe so sloganom "I am the bullet in the chamber" („Som guľka v komore," čiže guľka prichystaná na výstrel). Aj spolu s tradičným sloganom Nike "Just Do It."

Zdroj: BuzzFeed News

Slogan, po tom, ako vo štvrtok zastrelil vo svojom dome svoju partnerku modelku Reeve Steenkampovú, sa stal pre firmu absolútne neprijateľný.

Nike vydala podľa CNN vyhlásenie vyjadrujúce "sympatie a sústrasť rodinám dotknutých touto tragickou udalosťou." Spoločnosť dodala, že sa ďalej k prípadu vyjadrovať nebude, kým polícia prípad nevyšetrí.

Robbie Vorhaus, zakladateľ Vorhaus & Company, poradca v krízovom marketingu pre CNN povedal že firmy by s tým mali rátať, že spoja značku s konkrétnou osobou, ktorá im v budúcnosti môže uškodiť. Aj preto by mali byť pri sloganoch obozretnejší a istým spojeniam by sa mali vyhýbať: ako sú napríklad dvojznačné výrazy, sexuálne odkazy a frázy, ktoré zahŕňajú násilie. Medzi tie patrí aj slogan Nike „Guľka v komore" čo v podstate predstavuje zbraň.

"Problémom je, že firma investuje veľa peňazí do jednej ľudskej bytosti, ktorá v okamihu vášne alebo intoxikácie, môžu v jednom okamihu zničiť reputáciu firmy." Ale podľa neho spoločnosť Nike v tomto prípade nie je rodič, aby zachraňovala osoby v prípade, ak porušia zákon a odporúča firme so športovcom, ktorí môže značku poškodiť, sa čo najskôr rozlúčiť a ísť ďalej.

Pistorius bol obvinený z úmyselného zabitia. Prvé informácie médií boli, že priateľku zastrelil omylom, že si ju pomýlil so zlodejom. Juhoafrická polícia tieto domnienky nepotvrdila, oznámila že už v minulosti riešila v ich domácnosti niekoľko prípadov domáceho násilia.