Německé televizní stanice natáčely v Česku od sklonku léta sedm filmů, za štáb a služby utratily 420 milionů korun. Uvedla to Česká filmová komise. Německé štáby často pracují i v regionech. Například začátkem měsíce se ozvala poslední klapka dvoudílného televizního filmu ZDF Nebe a peklo. Nedaleko Milovic filmaři vytvořili z louky bitevní pole pro scénu potlačeného sedláckého povstání.
"Děj se točí kolem ústřední postavy německého reformačního hnutí Martina Luthera," řekla ČTK Ludmila Claussová z České filmové komise. Zahraniční štáb využil 4000 komparsistů. Veřejnoprávní ZDF film uvede v roce 2017, kdy si Němci připomenou 500. výročí reformace. Pro ZDF ho produkují berlínská UFA Fiction a česká společnost Mia Film. Během 50 natáčecích dnů a několika týdnů příprav tu produkce utratila 103 miliony korun.
Pro výkonného producenta Tima Greveho je Nebe a peklo čtvrtým projektem, na kterém v Česku pracoval. "Na začátku roku jsem tu byl s televizním filmem Landgericht, o pár měsíců dříve to byl seriál Charité a předloni snímek Nahý mezi vlky, odměněný televizní cenou za nejlepší film roku 2015. S dalšími projekty se k vám chystám i v roce 2017," uvedl.
Naopak poprvé v ČR natáčel kreativní producent UFA Fiction Martin Bromber, s prací tady je spokojen. "Úžasné jsou lokace, oproti Německu velice autentické. U nás je vše 'přeopravené' a pro film nepoužitelné," uvedl. "Točilo se v Českém Krumlově, na hradech Křivoklát a Zvíkov, v Kolíně, Kutné Hoře, na zámcích Telč, Kratochvíle a Dobříš, ve skanzenu Řepora a u Milovic," dodal Ladislav Jelínek z české společnosti Mia Film.
"Seriál Tannbach II. měl první klapku 20. září, pracujeme do konce ledna 2017," uvedl producent Filip Hering ze společnosti Wilma Film. Tannbach II. je pokračováním minisérie, která v ČR vznikla v roce 2014. Celkový rozpočet je 263 milionů korun, z čehož 128 milionů půjde na náklady v Česku. Trojici podzimních zakázek uzavřelo drama Kacířova nevěsta pro stanici SAT 1. Příběh zasazený do doby reformačního hnutí vznikal v Jindřichově Hradci, na hradě Kost a v okolí zámku Dolní Beřkovice.
"Zahraniční produkce častěji využívají lokace mimo Prahu. Investice státu formou filmových pobídek se tak projevují i v regionech, kde filmaři využívají služeb místních dodavatelů, vytvářejí pracovní příležitosti pro řemeslníky a nabízejí přivýdělek vlastně komukoli - například v komparzu. Často přispívají na rekonstrukci památek, které si pro natáčení pronajímají," podotkla ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.