Najmenšia republika na svete San Maríno sa zrejme stane prvou krajinou na svete, ktorá celonárodne prejde na sieť piatej generácie (5G). Taliansky operátor Telecom Italia plánuje využiť toto územie s rozlohou 61 kilometrov štvorcových s viac ako 30.000 obyvateľmi pre testovanie nové technológie, píše denník Financial Times.
Telecom Italia Mobile už podpísal s vládou krajiny memorandum o porozumení týkajúce sa modernizácie existujúcej siete 4G na pokročilejšiu testovaciu sieť 5G v budúcom roku. Telecom Italia testuje 5G tiež v Miláne a Turíne, ale v San Maríne má väčšiu slobodu pri experimente, pretože tu platia menšie obmedzenia pre používanie rádiových vĺn ako v Taliansku.
Technologický riaditeľ Telecom Italia Mobile Giovanni Ferigo uviedol, že experiment v San Maríne bude dôležitý pre budúcnosť technológií v Taliansku a bude tiež významný pri práci na štandardoch nové siete v Európe. Upozornil, že Európa bola centrom rozvoja technológie 2G, ale v prípade siete 3G ju predbehli operátori z Ďalekého východu a pri sieti 4G operátori z USA.
Európska komisia vlani zverejnila akčný plán 5G, v ktorom odhadla, že odvetvie ako zdravotníctvo, doprava, automobilový priemysel a energetika, očakávajú ekonomické výhody z tejto technológie do roku 2025 vo výške 113 miliárd eur.
Do testovania sietí 5G sa investuje po celom svete, medzi najaktívnejšie patrí Južná Kórea, Čína a USA. Náklady na výstavbu novej siete sa odhadujú na 56 miliárd eur a mohlo by vďaka tomu vzniknúť 2,3 miliónov pracovných miest. Niektoré krajiny sa už zaviazali spustiť prvú sieť 5G v roku 2019. Širší telekomunikačný priemysel sa však stále snaží presne definovať, čo je vlastne technológia 5G, a niektorí argumentujú, že nie je celkom jasné, ako ospravedlniť miliardové investície do novej siete.