Vydajte sa na cestu naprieč kultúrnym bohatstvom Slovenska a spoznajte jeho rozmanitosť zahalenú do súkna, čipky a výšiviek. Pre milovníkov krojov, etnoštýlu, ľudovej kultúry je novinka Odetí do krásy lahôdkou a malým knižným sviatkom.
Kniha predstavuje bohaté kultúrne dedičstvo. Pohľad na skutočnú krásu. Krásu a farebnosť slovenských krojov, ktoré zozbierala rodáčka z detvianskych lazov Jana Kucbeľová.
Jej zbierka obsahuje vzácnosti, ktoré istým spôsobom predstavujú náš národný poklad. Každý kúsok má nesmiernu historickú a kultúrnu hodnotu, ktorú zachytil fotograf Peter Brenkus na fascinujúcich záberoch. V knihe okrem zaujímavých historických faktov spoznáte aj príbehy jednotlivých krojov, osudy ich nositeľov či výrobcov.
Knihu Odetí do krásy uviedli do života Mária Reháková, riaditeľka vydavateľstva Star Production, generálny riaditeľ Lúčnice Marián Turner, zbormajsterka Lúčnice Elena Matušová a choreograf Ján Ďurovčík. Nechýbala ani ministerka kultúry Ľubica Laššáková.
Kniha Odetí do krásy je výnimočná vo viacerých smeroch. Ukazuje naozaj pozoruhodnú zbierku krojov. Ponúka viac ako sto krojových variácií na takmer 1000 farebných fotografiách ľudovej kultúry.
Upozorňuje na niektoré prvky, ktorých získanie ju najviac potešilo, ale miestami spomenie aj tie odevné kusy, čo sa jej napriek úsiliu získať nepodarilo.
Publikácia je rozdelená na 19 kapitol podľa regionálnej mapy krojov, ktorá rešpektuje etnografické rozdelenie našej vlasti: Kysuce. Žilinská oblasť. Považie. Liptov. Severný Spiš. Južný Spiš. Šariš. Podjavorinská oblasť. Ponitrie. Pohronie. Horehronie. Záhorie. Trnavská oblasť. Malokarpatská oblasť. Tekov. Podpoľanie. Hont. Novohrad. Gemer – Malohont.
Výnimočné kroje
„Odetí do krásy je kniha o mojej záľube, o mojom zberateľstve a o výsledku celoživotnej vášne, ktorou je zbierka krojov. Je v nej aj časť môjho vlastného života, kus srdca, hlboká vášeň objavovať,“ tvrdí autorka Jana Kucbeľová.
Láska ku krojom a ľudovej kultúra sa u nej rozvinula už v detstve, pretože vyrástla na detvianskych lazoch v Krňom. V roku 1991 otvorila v Detve predajňu ľudovoumeleckých výrobkov PARTA – Slovenské ľudové umenie, ktorú neskôr rozšírila o krajčírsku dielňu a výrobu krojov a liturgických textílií. Dnes šije kroje, je autorkou mnohých výstav, koncertov a programov počas Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve.
Milan Buno, literárny publicista
Pozrite si VIDEO reportáž z krstu knihy: