Americký novinár zostane vo väzbe, ruský súd zamietol jeho odvolanie (VIDEO)

Americký novinár zostane vo väzbe, ruský súd zamietol jeho odvolanie (VIDEO) Reprofoto twitter Pjotr Sauer

Americký novinár Evan Gershkovich, ktorý v Rusku čelí obvineniu zo špionáže, zostane vo väzbe. Moskovský súd dnes podľa svetových agentúr zamietol odvolanie reportéra denníka The Wall Street Journal (WSJ) proti jeho zadržiavaniu. Súd už skôr nariadil, aby zostal v moskovskej väzobnej väznici prinajmenšom do 29. mája. Žurnalista obvinenia odmieta.

Gershkovich bol v súdnej sieni v presklenej klietke vyhradenej pre obžalovaných. Pred začiatkom vypočutia mlčky sledoval novinárov, ktorí ho prišli natáčať alebo fotografovať, opísala agentúra AFP, podľa ktorej to bolo dnes prvýkrát od jeho zadržania, čo ho médiá mohli uvidieť. Komunikovať s Gershkovichom novinári v súdnej sieni nesmeli.

Žurnalistu zadržala v Jekaterinburgu na Urale na konci marca ruská tajná služba FSB. Tvrdí, že ho chytila pri pokuse získať tajné informácie, zhromažďoval podľa nej informácie o vojensko-priemyselnom odvetví v Rusku. Následne ho ruskí vyšetrovatelia obvinili zo špionáže.

Krátko po zadržaní ho bezpečnostné zložky odviezli do moskovskej väzobnej väznice Lefortovo a súd nariadil, aby zostal vo väzbe najmenej do 29. mája.

Americká veľvyslankyňa v Rusku Lynne Tracyová v pondelok uviedla, že USA k nemu prvýkrát od jeho zadržania získali konzulárny prístup a ona ho mohla navštíviť. Cíti sa dobre a drží sa, napísala na telegrame.

Tridsaťjedenročný novinár aj WSJ obvinenia zo špionáže opakovane odmietli ako úplne nepodložené. Gershkovich je prvým americkým korešpondentom od doby studenej vojny, ktorý bol v Rusku zadržaný kvôli obvineniu zo špionáže.