Bloomberg: Zadržanie amerického novinára Gershkovicha osobne schválil Putin

Bloomberg: Zadržanie amerického novinára Gershkovicha osobne schválil Putin Foto: WSJ

Zadržanie amerického novinára Evana Gershkovicha osobne schválil ruský prezident Vladimír Putin, tvrdí agentúra Bloomberg s odvolaním sa na svoje zdroje. 31-ročný novinár denníka Wall Street Journal (WSJ) čelí obvineniu zo špionáže, za čo mu hrozí až 20 rokov odňatia slobody. Je to prvý takýto prípad v rusko-amerických vzťahoch za takmer 40 rokov.

"To, že ruský prezident s týmto krokom súhlasil, odráža rastúci vplyv kremeľských zástancov tvrdej línie, ktorí presadzujú prehĺbenie konfrontácie s Washingtonom," uviedla agentúra. S iniciatívou podľa Bloombergu prišli "jastraby" z radov najvyšších činiteľov ruských bezpečnostných zložiek.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sa nechal počuť, že zadržanie novinára nebolo Putinovým rozhodnutím, ale išlo o "úplnú výsadu" tajných služieb, ktoré robili svoju prácu. Ako poznamenáva Bloomberg, tieto služby sa zodpovedajú priamo ruskému prezidentovi.

Americké ministerstvo zahraničia v pondelok uviedlo, že "Gershkovich je Ruskom zadržiavaný neoprávnene". Oficiálne označenie navýši politický profil prípadu a umožní americkej vláde vyčleniť ďalšie zdroje na zabezpečenie Gershkovichovho prepustenia.

Gershkovichovo zadržanie na konci marca oznámila ruská tajná služba FSB. Tá uviedla, že Američana zadržala v Jekaterinburgu na Urale pri pokuse získať tajné informácie, a začala proti nemu trestné stíhanie. Novinár aj WSJ obvinenia zo špionáže odmietli ako úplne nepodložené.