Počet uväznených novinárov na celom svete dosiahol v roku 2024 takmer historické maximum, podľa novej správy, ktorú zverejnil Výbor na ochranu novinárov ( CPJ). Čína, Izrael a Mjanmarskosú na čele rebríčku pri počte väznených novinárov, za nimi nasledovali Bielorusko a Rusko.
Za mrežami bolo 1. decembra 2024 celkovo 361 novinárov, čo je druhý najvyšší počet od globálneho rekordu z roku 2022, keď CPJ zdokumentovala najmenej 370 väznených v súvislosti s ich prácou. Hlavnými príčinami uväznenia novinárov v roku 2024 boli pokračujúce autoritárske represie, vojna a politická či ekonomická nestabilita. Mnoho krajín vrátane Číny, Izraela, Tuniska a Azerbajdžanu vytvorilo nové rekordy vo väzbe.
„Tieto čísla by mali byť pre nás všetkých budíčkom,“ povedala generálna riaditeľka CPJ Jodie Ginsberg. "Nárast útokov na novinárov takmer vždy predchádza nárastu útokov na iné slobody - slobodu poskytovať a prijímať informácie, slobodu zhromažďovať sa a voľne sa pohybovať, slobodu protestovať."
"Títo novinári sú zatýkaní a trestaní za odhaľovanie politickej korupcie, zhoršovania životného prostredia, finančných neprávostí - všetko sú záležitosti, na ktorých záleží v našom každodennom živote."
Ázia zostala v roku 2024 regiónom s najvyšším počtom novinárov za mrežami, čo predstavuje viac ako 30 % (111) celosvetového počtu. Okrem popredných väzňov – Číny, Mjanmarska a Vietnamu – boli novinári za mrežami aj v Afganistane, Bangladéši, Indii a na Filipínach.
Všadeprítomná cenzúra v Číne, ktorá je roky jedným z popredných svetových väzňov pre novinárov, spôsobuje, že je notoricky ťažké určiť presný počet novinárov, ktorí sú tam uväznení. Väzenia sa však neobmedzujú len na pevninu, ktorá sa tradične považuje za vysoko represívnu. Medzi uväznenými je britský občan a hongkonský podnikateľ Jimmy Lai, zakladateľ prodemokratických novín Apple Daily, ktorý je od roku 2020 držaný na samotke v Hongkongu a v súčasnosti je súdený za odvetné obvinenia z tajnej dohody so zahraničnými silami.
Na Blízkom východe a v severnej Afrike bolo uväznených celkovo 108 novinárov, takmer polovicu z nich zadržal Izrael. Minulý rok právni experti OSN zistili, že Izrael pri zadržaní troch palestínskych novinárov porušil medzinárodné právo. CPJ už predtým vyzvala Izrael, aby vyšetril prípady týchto a iných ľudí, ktorí boli dlhodobo zadržiavaní v Izraeli, bez obvinenia, potrestal osoby zodpovedné za tieto porušenia práv a poskytol odškodnenie novinárom, ktorí boli svojvoľne zadržaní.
Okrem Bieloruska (31) a Ruska (30) sa Azerbajdžan (13) vďaka pokračujúcemu zásahu proti nezávislým médiám stal jedným z popredných väzňov v Európe a Strednej Ázii v roku 2024. Turecko (11) už nepatrí medzi najväčších väzňov novinárov, ale tlak na nezávislé médiá zostáva vysoký.
To je aj prípad Afriky, Latinskej Ameriky a Karibiku, kde je počet uväznených nižší ako v iných regiónoch, kde však pretrvávajú hrozby voči žurnalistike. Napríklad Mexiko nemá vo väzení žiadnych novinárov, ale je jedným z najnebezpečnejších miest pre novinárov mimo vojnovej zóny. V Nigérii, kde boli 1. decembra štyria novinári za mrežami, boli napadnuté a zadržané desiatky novinárov, ktorí sa snažili informovať o protestoch a občianskych nepokojoch. Senegal, ktorý v deň sčítania ľudu v roku 2024 držal vo väzení jedného novinára, tiež zatkol a napadol novinárov, ktorí sa venovali politickým protestom.
Celosvetovo CPJ zistila, že viac ako 60 % – 228 – z uväznených novinárov čelilo širokým protištátnym obvineniam, vrátane často vágnych obvinení z terorizmu alebo extrémizmu v krajinách vrátane Mjanmarska, Ruska, Bieloruska, Tadžikistanu, Etiópie, Egypta, Venezuely, Turecka, Indie a Bahrajnu. Tieto obvinenia boli bežne vznesené proti reportérom z marginalizovaných etnických skupín, ktorých práca sa zameriavala na ich komunity.
Výbor na ochranu novinárov je nezávislá nezisková organizácia, ktorá celosvetovo podporuje slobodu tlače. Obhajujeme právo novinárov hlásiť správy bezpečne a bez strachu z odvety. Riešenie uväznenia novinárov je kľúčovým cieľom CPJ, ktorý poskytuje novinárom finančnú podporu na pokrytie nákladov na právne poplatky, ako aj zdroje, ktoré pomôžu novinárom a redakciám lepšie sa pripraviť alebo zmierniť hrozby právneho obťažovania a konania. Organizácia tiež vynakladá spoločné úsilie, aby sa zasadzovala za prepustenie novinárov, ktorých prípady by mohli zvrátiť alebo zastaviť vlnu kriminalizácie.
Sčítanie väzňov CPJ je prehľadom osôb uväznených 1. decembra 2024 o 00:01. Nezahŕňa množstvo novinárov uväznených a prepustených počas roka; účty týchto prípadov možno nájsť na http://cpj.org . Údaje CPJ zahŕňajú podrobné informácie o každom uväznenom novinárovi v každej uvedenej krajine vrátane okolností okolo ich uväznenia, súdneho konania a obhajoby každého konkrétneho prípadu.