The Atlantic zverejnil úplnú konverzáciu činiteľov USA o vojenských úderoch

The Atlantic zverejnil úplnú konverzáciu činiteľov USA o vojenských úderoch Ilustr. repfototo Facebook

Časopis The Atlantic zverejnil úplnú konverzáciu vysoko postavených amerických činiteľov o plánovaných vojenských úderoch, ktorú viedli cez chat na Signale, do ktorého omylom prizvali šéfredaktora The Atlantic Jeffreyho Goldberga. Minister obrany Pete Hegseth v ňom napríklad informoval o presnom čase aj spôsobe útoku proti jemenským povstaleckým Húsíom. Administratíva Donalda Trumpa zatiaľ tvrdí, že sa do chatu nedostali žiadne informácie, ktoré by podliehali utajeniu.

"Neboli tam utajené informácie," povedal v utorok Trump a podobne sa vyjadrili aj ďalší predstavitelia vlády, ktorá kvôli kauze čelí silnej kritike.

The Atlantic sa napriek tomu pred zverejnením celého chatu pýtal administratívy, či s tým súhlasí. Hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová uviedla, že síce konverzácia neobsahovala utajené informácie, čo ale neznamená, že administratíva nemá námietky proti jej zverejneniu. "Malo sa jednať o internú a súkromnú poradu medzi vysoko postavenými vedúcimi pracovníkmi a diskutovalo sa o citlivých informáciách," poznamenala.

Zo zverejneného chatu je napríklad zrejmé, že v ňom Hegseth 15. marca krátko pred poludním zdieľal presné plány chystanej operácie. "ČAS TERAZ (11:44): Počasie je PRIAZNIVÉ. Práve POTVRDENÉ s CENTCOM, máme ZELENÚ na začatie misie," napísal s odkazom na regionálne veliteľstvo americkej armády CENTCOM, ktoré bolo za útok zodpovedné.

Minister obrany potom tiež uviedol presný čas, kedy budú štartovať lietadlá F-18 a kedy majú zaútočiť na "teroristu", ktorý bol cieľom operácie. Ďalej popisuje presné časy ďalších fáz úderu i zbrane, ktoré budú využité. Svoje správy odoslal zhruba dve hodiny pred hlavnou fázou útoku.

"Ak by sa tieto informácie - najmä presné časy vzletu amerických lietadiel smerujúcich do Jemenu - dostali do nesprávnych rúk počas tohto kľúčového dvojhodinového obdobia, americkí piloti a ďalší príslušníci ozbrojených síl by mohli čeliť ešte väčšiemu nebezpečenstvu, než akému obvykle čelia," napísal The Atlantic.

Bezpečnostní experti časopisu opakovane oznámili, že využitie aplikácie Signal na diskusiu o takto citlivých otázkach je ohrozením národnej bezpečnosti. The Atlantic navyše poznamenáva, že za bežných okolností by niektoré informácie z chatu podliehali utajeniu.

Hovorkyňa Leavittová po zverejnení dnešného textu na X napísala, že celý tento príbeh bol ďalší hoax napísaný odporcom Trumpa, ktorý je dobre známy svojimi senzáciachtivými prekrúteniami.