
Kofola, ktorá prvýkrát zišla z výrobnej linky 27. marca 1960, vznikla ako domáca alternatíva k západným kolám. Vo štvrtok oslávila svoje 65. narodeniny.
História Kofoly siaha do roku 1958, kedy odborníci Spojených farmaceutických závodov Spofa Praha dostali za úlohu vytvoriť domácu alternatívu k stále populárnejším západným kolovým nápojom. Výsledkom dvojročného bádania tímu docenta Zdeňka Blažeka sa stal sirup KOFO – zmes 14 prírodných látok, od bylín, cez ovocie až po kofeín – ktorý je základom Kofoly dodnes.
Prvé fľaše sa naplnili v Prahe v marci 1960, veľkovýroba sa potom rozbehla v Opave, v národnom podniku Galena. Kofola sa okamžite uchytila a výroba sa rozšírila do celého Československa, do viac ako 120 sódovkární. Na začiatku 70. rokov dosahovala ročná produkcia až 180 miliónov litrov. Dopyt bol taký veľký, že často nebol ani dostatok surovín. Kofola sa aj preto stala legendou novinových článkov a hviezdou mnohých piesní.
Po Nežnej revolúcii začali pre Kofolu náročné časy
Do Československa začala naplno prúdiť zahraničná konkurencia, Galena menila vlastníkov a tradičná ovocno-bylinková limonáda postupne mizla z trhu. V 90. rokoch sa zdalo, že jej popularita nadobro zhasína.
Český podnikateľ gréckeho pôvodu Kostas Samaras kúpil v roku 1993 sódovkáreň v Krnove a začal spolu so svojím synom Jannisom, zaťom René Sommerom a ďalšími dvoma spoločníkmi René Musilom a Tomášom Jendřejkom podnikať pod hlavičkou rodinnej firmy Santa Nápoje. Postupne prenikali so svojimi výrobkami z regiónu do ďalších častí republiky. Koncom 90. rokov začali hľadať silnú značku, ktorá im pomôže rásť. Kľúčovým momentom sa stal rok 2002, kedy sa naskytla príležitosť odkúpiť od Galeny, resp. jej nového amerického vlastníka, spoločnosti IVAX, receptúru a ochrannú známku Kofola. „Išlo o doposiaľ najvyšší obchod v oblasti duševného vlastníctva. Nikto nám vtedy neveril, že kúpa Kofoly za 215 miliónov Kč naozaj dáva zmysel,” spomína Jannis Samaras, ktorý postupne prevzal vedenie rodinnej firmy.
Tradičná ovocno-bylinková Kofola získala späť svoje miesto na výslní. Vznikol slogan „Keď ju miluješ, nie je čo riešiť“ aj legendárna vianočná reklama so zlatým prasiatkom, ktorá sa stala symbolom československých Vianoc. Samarasovci začali investovať do inovácií a rozširovali nielen svoje portfólio, ale aj počet výrobných závodov. V roku 2002 otvorili brány a spustili výrobu aj v slovenskom výrobnom závode v Rajeckej Lesnej.
V roku 2012 sa ikonická značka Kofola prepísala do názvu rodinnej firmy. Dnes pod hlavičkou Kofoly ČeskoSlovensko je viac ako 20 značiek, medzi nimi napríklad pramenitá voda Rajec, hroznová Vinea, minerálky Kláštorná Kalcia, Korunní a Ondrášovks, alebo napríklad sirupy Jupí či energetický nápoj Semtex. Nápojárska spoločnosť pôsobí okrem Česka a Slovenska aj v Slovinsku, Chorvátsku a Poľsku.V roku 2018 spoločnosť Kofola kúpila tradičného výrobcu bylinných čajov LEROS.
Príbeh surovín a starostlivosť o lokality
Po tom, čo sa krnovskí nápojári naučili know-how bylín a mali za sebou vypestovanie prvého vlastného harmančeka v Rajeckej doline v roku 2019, rozhodli sa pustiť do ďalšieho dobrodružstva. V roku 2023 kupujú jabloňové sady na úpätí Nízkeho Jeseníka a sadia špecifické odrody pre svoje nápoje. „Z pohľadu kvality nápojov sú vždy kľúčové vstupné suroviny. Dlhodobo sa preto zameriavame nielen na ochranu vodných zdrojov, ale aj na kvalitu ďalších surovín. Zaujíma nás nielen pôvod, ale aj príbeh od semienka po produkt,” vysvetľuje dôvody akvizície Jannis Samaras. „Sadári v Česku nemajú ľahkú situáciu. My sme sa rozhodli s nimi úzko spolupracovať a vďaka tomu zase o trochu lepšie porozumieť ďalšej významnej surovine potrebnej nielen pre Kofolu, ale aj čerstvé šťavy UGO alebo PRAGER´S cidery,“ dodáva Tomáš Jendřejek, ktorý sa dnes venuje poľnohospodárskej divízii Kofoly.