Strana Sloboda a Solidarita (SaS) upozorňuje, že rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa zaviesť 25 % clá na dovoz áut do USA bude mať závažný dopad na Slovensko. Ako krajina s najvyššou výrobou automobilov na obyvateľa na svete bude týmto opatrením zasiahnutá najtvrdšie zo všetkých štátov Európskej únie.
Branislav Gröhling, predseda SaS, upozorňuje, že týmito opatreniami sa Slovensko ocitá na pokraji ekonomického kolapsu.
„Len si vezmime, čo to bude pri najhoršom scenári znamenať – pokles HDP o tri percentuálne body do roku 2027, výpadok exportu vo výške piatich miliárd eur a strata 20-tisíc pracovných miest. Hovoríme o reálnych predpokladoch Národnej banky Slovenska.“
Branislav Gröhling vníma tento stav ako dôsledok Ficovej politiky na všetky štyri svetové strany. „Robert Fico po stretnutí u Putina utekal do USA, aby si spravil fotku s Muskom. Hoci občanom tvrdil, že rokovali práve o clách, výsledok nevidíme. Slovensko bude po Trumpových clách prvé na rane, a nezasiahne to len 20-tisíc ľudí, ktorí stratia prácu, ale aj ich rodiny a príbuzných.“
„Európska únia vyváža do USA ročne tovar v hodnote 503 miliárd eur, pričom dovoz z USA dosahuje 347 miliárd eur. To znamená, že clá zasiahnu predovšetkým európskych výrobcov, osobitne slovenských“, vysvetľuje Marián Viskupič, podpredseda SaS a tímlíder pre verejné financie.
Viskupič upozorňuje, že svet stojí na pokraji obchodnej vojny. „Americké clá na európske vozidlá zásadne poškodia náš export, klesne množstvo vyrobených vozidiel, rovnako tak množstvo potrebných súčiastok a aj počet zamestnancov v automobilovom priemysle. Dosah na Slovensko bude najtvrdší, pretože vyrábame najviac vozidiel na počet obyvateľov na svete. Približne každé desiate auto, vyrobené na Slovensku smeruje do USA. U nás v automobilovom priemysle pracuje 170-tisíc ľudí."
Marián Viskupič zároveň upozorňuje, že obchodná vojna by zásadne predražila nákupy európskych spotrebiteľov aj podnikateľov. „Jednoducho povedané, ceny pôjdu hore. EÚ už dnes trpí množstvom regulácií, byrokracie a stráca konkurencieschopnosť. Nové obchodné bariéry situáciu len zhoršia. Ani odvetné clá pre USA nie sú riešením. Výsledkom budú len vyššie ceny, menej investícií a oslabená konkurencieschopnosť“.
Na záver Viskupič a dodáva, že to čo dnes Slovensko, ale aj Európska únia najviac potrebuje je pružné podnikateľské prostredie a podpora inovácii.