SZ: Miliardár Tykač kúpi od Kaprainu polovicu mediálneho domu Mafra

Polovicu mediálnej spoločnosti Mafra zrejme kúpi finančník Pavel Tykač, ktorého hlavný biznis je v energetike a ktorý vlastní aj futbalovú Slaviu. Píše to český server Seznam Zprávy (SZ). Podľa jeho zdrojov je transakcia dohodnutá a bude oznámená v blízkej dobe. Mafru vlastní skupina Kaprain podnikateľa Karla Pražáka, ktorý pred dvoma rokmi kúpil mediálny dom od bývalého a možného budúceho premiéra Andreja Babiša (ÁNO). Hovorca Tykačovej rodinnej investičnej kancelárie Jan Chudomel nechcel vec komentovať, uviedli SZ.

Spoločnosť Mafra je vydavateľom denníkov MF Dnes a Metro a viacerých časopisov. Prevádzkuje tiež spravodajské servery iDNES.cz a Lidovky.cz. Pod Mafru ďalej patrí napríklad skupina hudobných TV staníc Óčko či Rádio Impuls. Ku koncu minulého augusta skupina prestala vydávať tlačené Ľudové noviny.

Pražák pred dvoma rokmi kúpil Mafru spoločne s firmou Londa a chemickými závodmi Synthesia. Hodnota transakcie vtedy dosahovala podľa neoficiálnych správ okolo desať miliárd korún.

Tykač mal dlhodobo záujem vstúpiť do médií, píše server. Podotýka tiež, že vlani v júni do dozornej rady Mafry nastúpil Jan Dienstl, ktorý je blízkym Tykačovým spolupracovníkom už od deväťdesiatych rokov. "Dienstl pôvodne pomáhal Tykačovi rokovať s predošlým majiteľom Mafry Andrejom Babišom, ale rokovania vtedy nedopadli. O Mafru sa v poslednej dobe zaujímala aj investičná skupina Penta, ktorá vlastní mediálny dom Vltava Labe Media, ktorá vydáva napríklad Denník," uviedli SZ.

Finančník Pavel Tykač, ktorý patrí k najbohatším Čechom, podniká hlavne v energetike a ťažbe hnedého uhlia, je majiteľom energetickej skupiny Sev.en. Od konca roku 2023 vlastní aj futbalový klub Slavia Praha.