Filipínsky prezident: Zabitie skorumpovaného novinára je legitímne

Filipínsky prezident: Zabitie skorumpovaného novinára je legitímne Reprofoto: YouTube ESC

Novozvolený filipínsky prezident Rodrigo Duterte vyhlásil, že mnoho novinárov, ktorí zomreli násilnou smrťou, si to zaslúžilo. Ak sú žurnalisti skorumpovaní, je ich zabitie oprávnené, povedal.

Proti jeho utorkovým výrokom sa dnes ohradili domáce i zahraničné médiá, ktoré to považujú za výzvu na vraždu, napísala agentúra AFP.

Duterte, ktorý zvíťazil v májových prezidentských voľbách a oficiálne sa úradu ujme 30. júna, na tlačovej konferencii povedal, že mnohí novinári zabití na Filipínach boli skorumpovaní. "Len to, že je niekto novinár, neznamená, že nemôže byť zavraždený, ak je to naničhodník. Sloboda prejavu nemôže pomôcť, keď niekto urobí niečo zle," konštatoval.

Duterteove komentáre boli odpoveďou na otázku týkajúcu sa slobody tlače po tom, čo bol v piatok vo filipínskej metropole v Manile zastrelený novinár zaoberajúci sa kriminálnymi činmi.

Filipíny patria pre žurnalistov k najnebezpečnejším krajinám na svete. Od roku 1992 bolo na Filipínach usmrtených 77 novinárov, uvádza nezávislá tlačová organizácia Výbor na ochranu novinárov (CPJ). Viac už ich je len v krajinách s vojnovými konfliktami ako Irak či Sýria.

Národný zväz filipínskych novinárov výroky odsúdil. "(Duterte) pod zámienkou korupcie vyhlásil hon na novinárov, aby umlčal tlač, či už sa jedná o jednotlivca či inštitúcie," napísala organizácia, ktorá súčasne priznala problémy so skorumpovanými médiami v krajine. "Nič nemôže ospravedlniť vraždu novinára," uviedol vo vyhlásení predseda organizácie Ryan Rosuaro. Národný zväz filipínskych novinárov tvrdí, že od roku 1992 zahynulo na Filipínach násilnou smrťou dokonca 176 novinárov.

Duterte, ktorý dlhé roky zastával úrad starostu jihofilipínského mesta Davao, sa preslávil nekompromisným bojom proti zločinu a korupcii. Známy je ale tiež mnohými kontroverznými výrokmi, ktorými si vyslúžil prezývku "ázijský Trump". Sľúbil obnovenie trestu smrti v krajine a pohrozil rozpustením parlamentu, ktorý by sa chcel pokúsiť ho zosadiť.