Od zahájení jednotného českého měření sledovanosti televize pod hlavičkou Asociace televizních organizací uplynulo 16 let. Část oslav výročí sice oddálily povodně, nyní už ale znají své nové datum.
Výročí českého peoplemetrového projektu si připomeneme ve čtvrtek 20. 6. 2013. Pokud budou mít štěstí, budou mít Pražané procházející centrem města možnost zpříjemnit si své ráno a zakousnout se do opravdivého českého poctivého koláče, jakožto symbolického prvku pro nejznámější výstupy z peoplemetrových dat – koláčové grafy. Pokud na koláče dostanou chuť i mimopražští nebo lidé, kteří se nedostanou do centra Prahy, najdou osvědčený recept na koláče s tvarohem a povidly podle kuchařky Romana Vaňka Poklady klasické české kuchyně právě na webu www.peoplemetry.cz.
Oslava výročí peoplemetrového projektu je pokračováním vzdělávací kampaně, kterou výzkumná agentura MEDIARESEARCH zahájila na podzim loňského roku spuštěním webu o peoplemetrovém měření. „V současnosti, kdy nás média obklopují téměř na každém kroku, považuji vzdělávání v mediální oblasti za důležité. Čísla z peoplemetrového měření jsou důležitá pro tvorbu televizních programů, a proto bychom nejenom televizním divákům rádi vysvětlili, co se za takzvanými koláči sledovanosti skrývá" zmínila Tereza Šimečková, předsedkyně představenstva společnosti MEDIARESEARCH, která již od roku 2002 v Česku peoplemetrové měření pro Asociaci televizních organizací realizuje.
Recept na poctivé české koláče podle Standy Peoplemetráka
Suroviny na těsto:
350 g hladké mouky
150 g polohrubé mouky
95 g cukru krupice
5 g vanilkového cukru
30 g droždí
90 g rozpuštěného másla
7 g soli
1 vejce, 175 ml vlažného mléka
1–2 rozšlehaná vejce na pomašlování
Postup na těsto: Těsto zaděláme takzvaně na omládek: do mísy smícháme polohrubou a hladkou mouku, uděláme v ní důlek, vlijeme do něj 2/3 mléka a rozdrobíme droždí. Ze stran do něj po troškách vmícháváme mouku, dokud nevznikne těstíčko husté asi jako na lívance. Povrch posypeme jemnou vrstvou hladké mouky a necháme v teplém místě asi 30 minut vzejít. Přidáme všechny ostatní suroviny (oba cukry, máslo, sůl a vejce), dolijeme zbylé mléko a vypracujeme těsto. Robot na to při nízkých otáčkách bude potřebovat zhruba 10 minut, v ruce vám to bude trvat o něco déle. Těsto vyndáme a necháme 30 minut vyzrát na válu (pod těsto se nejvíce hodí dřevo, ale ani plastem nic nezkazíte, nevhodný je nerez nebo mramor, protože chladí). Odpočinuté těsto rozdělíme na kousky o váze zhruba 45 g (gramem méně či navíc se netrapte) a stočíme je do kuličky. Ty rozložíme na plechy vyložené pečicím papírem (dostatečně od sebe, už s nimi nebudete hýbat!), přikryjeme je utěrkou nebo potravinářskou fólií a necháme 45 minut kynout.
Plochým dnem sklenice nebo závažím vytlačujeme z kuliček koláčky tak, aby nám zůstal asi jen 0,5 cm okraj. Nebojte se hodně zatlačit, dno pod náplní má být tenké (těsto ale nesmíte prorazit úplně). Koláčky pomašlujeme rozšlehaným vejcem a plníme náplněmi. Koláče necháme ještě 10 minut kynout a pečeme v troubě rozehřáté na 160 °C 15 minut.
Drobenka
Suroviny: 80 g polohrubé mouky, 25 g másla, 25 g cukru
Postup: Vše mneme mezi prsty, dokud nevznikne drobenka.
Povidlová náplň
Suroviny: 400 g švestkových povidel, 50 g moučkového cukru, 25 ml tuzemského rumu, špetku mletého badyánu
Postup: Povidla rozmícháme s ostatními přísadami, dáme do cukrářského sáčku a stříkáme na koláče. Příliš řídká povidla můžete zahustit perníkovými drobky nebo pudinkem.
Tvarohová náplň
Suroviny: 250 g měkkého tvarohu (nejlépe polotučného v kostce), 40 g cukru, 40 g vanilkového cukru, špetka soli, 2 žloutky, 20 g másla
Postup: Tvaroh utřeme s cukrem zastudena, aby byla náplň pěkně hladká, přidáme žloutky a máslo a promícháme. Ale pozor, tvaroh nepřešlehejte, jinak z koláčů vyteče. Přidáme špetku soli, dáme do cukrářského sáčku a stříkáme na koláče. Zdobíme rozinkou.
Standa peče podle kuchařky Romana Vaňka – Poklady klasické české kuchyně
Co je to Den peoplemetrů?
Den peoplemetrů připadá na 2. června. Je oslavou spuštění prvního peoplemetrového projektu v České republice v roce 1997. Do té doby se sledovanost televize zjišťovala pomocí tzv. deníčkového výzkumu, kdy si vybraní diváci zaznamenávali do papírových deníčků, na co se v televizi dívali. Zavedením elektronického měření pomocí peoplemetrů se výzkum zpřesnil a reportování výsledků sledovanosti se výrazně zrychlilo.
Web o peoplemetrech
Populárně naučný web www.peoplemetry.cz přibližuje svým návštěvníkům problematiku peoplemetrů pomocí veřejně zavedeného pojmu koláčů sledovanosti, které evokují nejznámější výstupy z peoplemetrových dat - koláčové neboli výsečové grafy. Web spustila společnost MEDIARESEARCH ve spolupráci s Asociací televizních organizací na podzim roku 2012.