Festival Pohoda prehlbuje spoluprácu s Music Saves UA, na trenčianske letisko prinesú ďalších ukrajinských interpretov

Festival Pohoda prehlbuje spoluprácu s Music Saves UA, na trenčianske letisko prinesú ďalších ukrajinských interpretov Zapaska Foto: Pohoda

Na Pohode sa tento rok aj vďaka spolupráci s charitatívnou organizáciou Music Saves Ukraine predstaví množstvo ukrajinských umelcov. Túto celoeurópsku iniciatívu rozbehol najväčší ukrajinský festival Atlas, ktorý sa pre ruskú agresiu na Ukrajine nemohol vlani a ani tento rok organizovať. V júli bude mať Ukrajina na trenčianskom letisku zastúpenie v hudobnej podobe vďaka skupinám Zapaska, Ragapop, Kurs Valüt, Ragapop aj DJ The Lazy Jesus.

Po ôsmych rokoch sa na Pohodu vráti predstaviteľ ukrajinskej nezávislej scény Zapaska. Indiefolkové duo je známe aj mnohým Slovákom, keďže Zapaska vydala dva albumy v slovenskom vydavateľstve Slnko Records.

Ďalším predstaviteľom ukrajinskej folkovej scény sú Dakh Daughters. Toto zoskupenie experimentuje s folkom v hudbe aj speve, keďže spievajú v rôznych ukrajinských dialektoch. Na Pohode 2023 vystúpi aj bočný projekt dvoch členov Dakh Daughters - skupina Ragapop, ktorá je bočným projektom práve dvoch speváčok Dakh Daughters. Návštevníci sa môžu tešiť na kombináciu post-punku, lo-fi elektroniky, herectva a performance. Ich prvé EP Siasya bolo na Ukrajine ocenené kritikou a vyslúžili si vďaka nemu aj nominácie na viaceré hudobné ocenenia.

Foto: Naďa Koščíková/Pohoda

Ukrajina je v hudobnom svete známa aj silnou elektronickou a DJ scénou, ktorá na Pohode nemôže chýbať. Návštevníkov príde roztancovať elektronické duo Kurs Valüt, hrajúce žáner EBM (Electronic body music) s prímesou electra, synth-popu a italo disca. Tento mix štýlov sa vďaka nim označuje aj ako dnipropop, keďže toto duo pochádza z mesta Dnipro. Producent a DJ The Lazy Jesus zase predstaví svoj nový hudobno-vizuálny projekt s názvom UA TRIBAL. V setoch sa zameriava hlavne na kombináciu etno hudby nielen z Ukrajiny, ale aj rôznych kútov sveta, ktoré spája do zaujímavej tanečnej hudby.

Na Pohode vystúpi aj ukrajinská speváčka, skladateľka a herečka Alina Pash, ktorá bola vôbec prvou potvrdenou interpretkou Pohody 2023 a jej vystúpenie organizátori zverejnili už koncom roka. Jej hudba naráža na prvky R'n'B a hip-hopu a prelína ich s prvkami karpatských etník. Vidieť ste ju mohli aj na Koncerte pre všímavých, ktorý organizoval festival Pohoda pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie.

Alina Pash na Koncerte pre všímavých Foto: Pohoda/Lukáš Grešš

Podporou ukrajinských umelcov a ich vystúpením na Pohode sa spolupráca najväčšieho slovenského festivalu s Music Saves UA nekončí a spolu plánujú aj ďalšie umelecké, charitatívne aj spoločenské aktivity nielen na festivale. Na spoluprácu sa teší aj zástupca Music Saves UA a zároveň programový riaditeľ festivalu Atlas Vlad Yaremchuk: „Náš tím sa teší na návrat na Pohodu. Návšteva Pohody 2022 je našou obľúbenou spomienkou na minulý rok - jasné svetlo uprostred tmy. Cítili sme sa vítaní a cítili sme vašu láskavosť a podporu. Slnečnicové pole, modrý a žltý traktor, elektrizujúce vystúpenia ukrajinských umelcov a neuveriteľní návštevníci Pohody, ktorí nás prišli podporiť a pripojili sa k našej misii pomáhať ukrajinským civilistom. Spolu sme vyzbierali peniaze, ktoré sme použili na evakuáciu stoviek civilistov z miest v prvej línii. Tento rok pracujeme s krásnym tímom Pohody, aby sme vám priniesli ešte úžasnejších a rozmanitejších ukrajinských umelcov a vystúpení. Budeme tam opäť na našom mieste, aby sme vám porozprávali o súčasnom živote na Ukrajine a ukázali vám našu kultúru. Už sa nevieme dočkať, kedy uvidíme známe tváre našich slovenských bratov a sestier, zažijeme skvelý čas, spoznáme sa a pomôžeme Ukrajincom, ktorí to práve teraz najviac potrebujú.“

Iniciatíva Music Save UA a zároveň festival Atlas Weekend získali za svoje odhodlanie a nezištnú prácu pred necelým mesiacom prestížnu cenu Take a Stand, ktorú udeľuje European Festival Awards. Cenu prebral priamo na festivale Eurosonic v holandskom Groningene práve programový riaditeľ festivalu Atlas Vlad Yaremchuk. Music Saves UA okrem Pohody podporujú aj ďalšie hudobné festivaly ako Sziget, Colors of Ostrava, Zermatt Unplugged, ale aj iní predstavitelia hudobného priemyslu, ako speváci či médiá (Ed Sheeran, Hollywood reporter, Rolling stone, WSJ, Washington Post a mnohí další).