Strana Sloboda a Solidarita (SaS) kritizuje množstvo bezdôvodných výmen riaditeľov kultúrnych inštitúcií ako za pôsobenia ministerky Martiny Šimkovičovej. Aj v roku 2025 sa v rezorte pokračuje v čistkách, najnovšie v Slovenskom literárnom centre. Tímlíder strany pre kultúru René Parák vyzval rezort na organizáciu transparentných výberových konaní.
Tímlíder strany pre kultúru René Parák vyzval rezort na organizáciu transparentných výberových konaní. „Na negatívne dôsledky odvolávania rešpektovaných odborníkov a ich nahrádzanie nekompetentnými pochybnými osobami, ktoré sme videli v priebehu minulého roka, doplácame už dnes. Zahraničné galérie odstúpili od spolupráce s SNG. Likvidačné duo Šimkovičová-Machala na to vôbec nedbá a aj v novom roku pokračujú v deštrukcii kultúrnych inštitúcií v ich zriaďovateľskej pôsobnosti. Najnovšie ministerka odvolala z funkcie šéfa Slovenského literárneho centra Pavla Sibylu,“ reagoval na situáciu tímlíder SaS pre kultúru René Parák.
Podľa neho ide o ďalšieho odborníka, ktorý bol odvolaný bez akéhokoľvek udania dôvodu. „Opäť to urobili po svojom, nekultúrne a bez udania dôvodu. Dodatočné odôvodnenie, že chcel ísť na otcovskú dovolenku už zo strany ministerstva hraničí s porušením zákona,“ komentoval R. Parák.
Znepokojujúci je podľa neho aj výber Sibylovho náhradníka. Nový riaditeľom inštitúcie, ktorá má na starosti aj šírenie kvalitnej slovenskej literatúry v zahraničí, poverila Šimkovičová Gustáva Murína. „Tento výber je alarmujúci. Murín je obľúbeným autorom konšpiračných webov. O Jánovi Kuciakovi napísal, že nebol investigatívnym novinárom, na organizátorov protestov Za slušné Slovensko podal trestné oznámenie preto že je za nimi cudzia moc. O nežnej revolúcii Murín tvrdí, že ju zorganizovali „profesionáli z ŠtB. V 90. rokoch vulgárne vystúpil voči ženám, ktoré sa venovali rodovým témam – nazval ich šialenými kravami,“ vymenoval R. Parák problémy nominácie.
„Murín patrí do skupiny autorov, ktorí sa s novou situáciou po Nežnej revolúcii nedokázali vyrovnať ani zmieriť a ich odpoveďou sa stala závisť, nenávisť, útoky na tých a tie, ktorým vychádzali knihy po roku 1990 a príklon k pseudonárodným tradíciám. Všetci títo autori sa stali antiamerikanistami, protieurópskymi „pro“-slovenskými,“ zhodnotil R. Parák.
Podľa tímlídra SaS pre kultúru sa Šimkovičovej nominant G. Murín dlhodobo sa vysmieva z demokracie, európskych hodnôt a šíri na svojich sociálnych sieťach nezmysly o vojne na Ukrajine. „Aj podľa vyjadrenia zástupcov literárnej obce takýto človek nemá čo robiť na čele žiadnej inštitúcie. Je osobne pomstychtivý, nikdy nemal žiadnu koncepciu ani víziu, jediné, čo od neho počuli, boli vyhrážky, nadávky a osočovanie. Nemá žiadny rešpekt v literárnej komunite na Slovensku, ktorá sa ostro ohradila vo Vyhlásení literárnych organizácií proti jeho nominácii, ako aj proti netransparentnému odvolaniu Pavla Sibylu. Plne toto vyhlásenie podporujem,“ povedal René Parák.
Ministerstvo kultúry má v inštitúciách, ktoré doteraz robili dobré meno Slovensku nielen doma, ale aj v zahraničí, problém s nedostatkom stability a odbornosti najvyššieho vedenia. Strana SaS vyzýva ministerku Šimkovičovú, aby pri výbere ľudí do riadenia inštitúcií zriaďovaných rezortom, postupovala transparentne. „Doteraz bolo dobrým zvykom usporiadať otvorené výberové konania. Projekty a životopisy posudzovali odborníci, nie machalovskí politickí nominanti, ktorí o kultúre vedia toľko, ako mechanik o chirurgii,“ uzavrel R. Parák.