BBC v otvorených zdrojoch zistila mená 4010 zabitých ruských vojakov

BBC v otvorených zdrojoch zistila mená 4010 zabitých ruských vojakov Ilustr. foto: ÚV SR

Ruská redakcia britskej stanice BBC v otvorených zdrojoch zistila mená 4010 ruských vojakov, ktorí vo vojne proti Ukrajine prišli o život. "Je to neúplný zoznam strát, ale informácie získané z otvorených zdrojov umožňujú analyzovať, čo sa deje s ruskou armádou," poznamenala BBC.

 

Rýchlo rastie počet zabitých dobrovoľníkov. Každý týždeň sa objavujú informácie o smrti 30-40 dobrovoľníkov; tak často sa neinformuje o smrti v žiadnej inej kategórii vojakov. Pätina z nich odišla do vojny vo veku 50 a viac rokov.

Naďalej viac ako 17 percent zabitých sú dôstojníci (vrátane prinajmenšom štyroch generálov a 21 plukovníkov). Také vysoké straty súvisia s tým, ako funguje systém velenia v ruskej armáde. Väčšinu funkcií pri riadení jednotiek v boji preberajú dôstojníci, zatiaľ čo v armádach krajín NATO rovnaké úlohy smú riešiť poddôstojníci.

Za štyri mesiace vojny Rusko prišlo o prinajmenšom 42 vojenských letcov. Podľa britského hodnotenia to súvisí s tým, že výcvik pilotov v Rusku bol mnoho rokov zastaraný. Potlačenie vlastnej iniciatívy bránilo mladým pilotom naučiť sa rýchlo samostatne rozhodovať v rýchlo meniacich sa podmienkach.

Pätina identifikovaných zabitých slúžila u výsadkárov a 19 percent u motostreleckých jednotiek.

Miestne úrady v mestách a regiónoch zďaleka neoznamujú všetky prípady zabitia vojakov. Na ruských cintorínoch možno nájsť nové a nové svedectvá o ruských stratách. Na jednotlivých cintorínoch sa podiel mien zabitých vojakov, o ktorých smrti úrady verejnosť neinformovali, pohybuje medzi 30 až 100 percentami, dodala BBC.

Ukrajinský generálny štáb odhaduje, že Rusko za 121 dní vojny na Ukrajine prišlo o viac ako 34.500 vojakov. Moskva naposledy informovala o oficiálnom počte mŕtvych 25. marca, keď hovorila o 1351 vojenských obetiach.