Bielika nominovali na Cenu SSN, v komisii bola jeho mama

Bielika nominovali na Cenu SSN, v komisii bola jeho mama zenskyweb.sk

Moderátor a redaktor TA3 Peter Bielik by sa mohol stať maskotom Ceny SSN. Nominovaný bol minimálne posledné štyri roky. V komisii je tento rok aj jeho mama, ktorú do komisie navrhol Július Lörincz. Ten je teraz nominovaný na cenu za celoživotné dielo.

 

 

Slovenský syndikát novinárov zverejnil nominácie na Cenu SSN v dvoch kategóriách: za novinársky čin roka a za celoživotné dielo. Pre mnohých členov už nie je prekvapením, že nomináciu má aj moderátor TA3 Peter Bielik. Nominovali ho v roku 2011 aj 2010 a v roku 2009 získal aj cenu. Tento rok bola v komisii, ktorá vyberala z navrhnutých kandidátov nominantov, aj jeho matka Alica Bieliková.

V článku o nomináciách syndikát píše: Dňa 6. novembra 2012 sa zišla nominačná komisia cien predsedníčka Tamara Valková a členovia Alica Bieliková, Peter Kubínyi a Ivan Podstupka, (Dáša Ondrušková sa ospravedlnila a bola v telefonickom kontakte) a na základe doručených návrhov a v súlade so štatútom sa jednomyseľne rozhodla predložiť nasledovné nominácie....

Ak je matka v komisii, z ktorej vzíde návrh na ocenenie syna, je to konflikt záujmov. Syndikát je pritom organizáciou, ktorá by mala dohladať na etiku v žurnalistike.

Súčasný predseda syndikátu Kubínyi, ktorý bol aj členom komisie, sa k nominácii Bielika vyjadriť nechcel. Odkázal nás na Tamaru Valkovú, ktorá bola predsedníčkou nominačnej komisie. "Komisia bola zvolená skôr, ako prišli nominácie. 17. septembra predstavenstvo schválilo členov komisie, uzávierka návrhov na ocenených bola 2. novembra. V predstavenstve, keďže Peter Bielik, bol niekoľkokrát nominovaný, mali také tušenie, že ho opäť niekto nominuje. Pokiaľ mi je známe, tak schválili, že Alica nebude hlasovať za svojho syna," povedala pre Omédiách.com Valková. "Neviem, za koho hlasovala pani Bieliková, ale určite sa pri svojom synovi zdržala," dodala.

To, že SSN napísal v článku, že to schválili jednohlasne, je podľa nej stopercentne chyba. "To nebolo jednohlasne, ani jeden nebol jednohlasne. Ja som aj písala na syndikát, nech to opravia."

Alica Bieliková bola novinárkou naposledy približne pred dvadsiatimi rokmi. V rokoch 94-98 bola poslankyňou za HZDS, potom pracovala v kancelárii prezidenta Ivana Gašparoviča, bola aj poslaneckou asistentkou. Do komisie ju za klub seniorov pri SSN navrhol Július Lörincz, ktorý je mimochodom nominovaný v tomto ročníku v kategórii cena za celoživotná dielo. Minulé dva roky bol členom komisie on sám.

V kategórii novinársky čin roka je okrem Petra Bielika nominovaný aj investigatívny novinár Tom Nicholson a Slavo Kalný za knihu Svedkovia mojej doby. Kalný dostal Cenu syndikátu aj v roku 2009 za celoživotné dielo.

V kategórii celoživotné dielo je nominovaná Eva Bombová, Július Lörincz a Ján Sand.

O konečnom víťazovi rozhodnú členovia syndikátu.

Foto: Trnavskyhlas.sk