Oznámenie zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, že si na čelo ministerstva obrany vybral moderátora televízie Fox News bez vládnych skúseností, šokovalo bezpečnostných predstaviteľov a analytikov vo Washingtone, napísal web Politico. Podľa denníka The Washington Post (WP) nominácia naznačuje nadchádzajúcu bitku okolo sociálnych a personálnych otázok v ozbrojených silách.
To, že Trumpovou voľbou na post ministra obrany bude 44-ročný Pete Hegseth, sa podľa amerických médií príliš nečakalo. "Predstavitelia zapojení do národnej bezpečnosti a experti na obranu sa pripravovali na prekvapenie po skúsenostiach s Trumpom z jeho prvých štyroch rokov v úrade. Aj s týmto predpokladom ale uvádzali, že výber moderátora Fox News a vyznamenaného veterána Petea Hegsetha ich úplne zaskočil," uvádza Politico .
Hegseth je jednou z tvárí ranného programu Fox & Friends, kde v posledných rokoch často vystupuje na podporu Trumpových stanovísk. V minulosti slúžil ako príslušník armádnej pechoty v Iraku a v Afganistane a tiež ako člen národnej gardy, okrem toho vyštudoval politológiu na Harvarde. Nikdy však nepôsobil vo volenej funkcii alebo na ministerstve obrany, pod ktoré spadajú skoro tri milióny ľudí.
"Čo je do riti zač?" reagoval na nomináciu zbrojársky lobista, ktorému reportéri Politico poskytli anonymitu, aby vývoj komentoval úprimne.
Niektorí experti potom uvádzali, že Trump zjavne pred skúsenosťami uprednostnil loajalitu. "Myslím, že Trump už mal dosť sporov so svojimi ministrami obrany a vybral si takého, ktorý mu bude verný," povedal agentúre AP analytik Marc Cancian z washingtonského výskumného ústavu Center for Strategic and International Studies.
Reportérka denníka The New York Times Maggie Habermanová, ktorá Trumpa sleduje roky, nedávno poznamenala, že post ministra obrany je jedným z mála, na obsadení ktorého nastupujúcemu prezidentovi skutočne záleží. Podľa denníka WP sa Trump na personálne otázky okolo Pentagonu mimoriadne zameriava a verí, že v prvom mandáte ho brzdili civilní aj vojenskí činitelia, ktorí neboli ochotní plniť jeho požiadavky sťahovať vojakov zo zahraničia či nasadiť armádu pri domácich nepokojoch.
O Hegsethovi sa podľa médií počas prvej Trumpovej administratívy uvažovalo ako o možnom šéfovi ministerstva zodpovedného za služby pre armádnych veteránov. Moderátor tiež zo svojej pozície pred kamerou aj v zákulisí nabádal Trumpa, aby zasiahol na obranu troch vojakov súdených za vojnové zločiny. Trump potom dvoch omilostil a tretiemu zrušil degradáciu na nižšiu hodnosť.
Hegseth už roky kritizuje kroky armády na podporu diverzity vrátane rozhodnutia z roku 2015, ktoré umožňuje ženám plniť bojové úlohy. "Najdebilnejšia fráza na tejto planéte je v armáde to, že v rozmanitosti je naša sila," povedal pred niekoľkými dňami v istom podcaste.
Denník WP označuje Hegsetha za jedného z najviditeľnejších Trumpových spojencov, ktorý vystupuje proti inklúzii v armáde. Jeho nominácia podľa denníka vyvoláva otázky ohľadom budúcnosti vysoko postavených dôstojníkov vrátane šéfa zboru náčelníkov štábov Charlesa Browna. Hegseth v spomínanom rozhovore tento mesiac uviedol, že prvým krokom k zlepšeniu situácie by bolo prepustenie Browna a že skončiť musí aj ktokoľvek ďalší, kto bol zapojený do inkluzívnej politiky.
Nominácia do čela Pentagonu rovnako ako obsadenie ďalších vysokých vládnych postov podlieha schvaľovaniu v Senáte. Tam budú mať po Novom roku Trumpovi republikáni prevahu 53 hlasov ku 47, napriek tomu niektorí komentátori naznačovali, že potvrdenie Hegsetha by mohlo byť zložité. Demokrati ihneď spochybňovali kvalifikáciu navrhnutého ministra, zatiaľ čo umiernená republikánska senátorka Lisa Murkowskiová na oznámenie reagovala slovom "wow". "Proste hovorím wow... Som skrátka prekvapená," citoval ju spravodajca Fox News.