Naháňačka vysielaná naživo sa skončila fatálne - samovraždou prenasledovaného. Psychológ upozorňuje: televízia spôsobila šok divákom, ale ukázala aj návod.
Obrovskú vlnu kritiky vo svete vyvolali zábery televízie Fox News, ktorá v piatok odvysielala samovraždu v priamom prenose. O incidente informujú viaceré tlačové agentúry (DPA, AFP a mnohé ďalšie).
Nešťastie sa stalo v americkom štáte Arizona, kde pravdepodobne zlodej auta prišiel do konfliktu s policajtmi, na ktorých strieľal, a tí ho naháňali. Fox News v priamom prenose naháňačku vysielala a nasadila do vysielania aj helikoptéru, ktorá únik muža prenášala. Zlodej unikal niekoľko desiatok kilometrov po diaľnici. Potom z cesty zišiel a zakrátko zastavil. Vyšiel z auta so zbraňou a zo záberov bolo zjavné, že je dezorientovaný a v šoku. Všetko naživo vysielala televízia a moderátor scénu komentoval. Chlap sa nekoniec rozbehol, po pár metroch zastavil, namieril si zbraň k hlave a strelil. Až potom televízia prenos stopla.
V štúdiu bolo počuť krik moderátora Shepara Smitha, aby prenos stopli. Smith, rovnako šokovaný ako diváci, sa okamžite ospravedlnil divákom a vysvetľoval, že televízia urobila chybu:
"Zastavte to, zastavte, zastavte!
Musíme vám niečo vysvetliť. Kým sme snímali túto naháňačku a vysielali ju pre vás naživo, vtedy, keď sa ten chlapík zastavil a vyšiel z auta, spomalili sme to. To preto som asi desať sekúnd nič nehovoril. Vytvorili sme spomalenie asi 5 sekúnd, asi ako keby ste pozastavili vaše video na 5 sekúnd. Toto sme urobili s touto nahrávkou, ktorú sme vám vysielali. Aby sme v štúdiu videli 5 sekúnd pred vami, čo sa deje. Ak by sa stalo niečo hrozné, aby sme to mohli stopnúť, nevystaviť vás tomu. A fakt sme to "pokašlali". A všetkým nám je to ľúto. Toto nepatrilo do televízie, urobili sme všetky opatrenia, ktoré sme vedeli, aby sme vás tomu v televízii nevystavili, a ja sa vám osobne ospravedlňujem za to, čo sa stalo."
Podobne, ako na Slovensku, aj v USA platia pre televízie v takýchto prípadoch prísne pravidlá. U nás je zákonom zakázané „bezdôvodne zobrazovať scény reálneho násilia, kde sa nenáležitou formou zdôrazňuje skutočný priebeh umierania, alebo sa zobrazujú osoby vystavované fyzickému či psychickému utrpeniu spôsobom, ktorý sa považuje za neoprávnený zásah do ľudskej dôstojnosti."
Psychológ: spôsobili nielen šok, ale ukázali vzor
Podľa psychológa Karola Kleinmanna pre slabšie povahy je to v podstate šok. Aj preto majú televízie povinnosť, ak je v zábere hrubé násilie, či zábery z vážnych dopravných nehôd, vopred na to upozorniť, aby sa psychicky zraniteľnejší ľudia na to pripravili.
Pri takomto zábere, je tu podľa psychológa tiež hrozba, že to môže byť pre istú malú skupinu ľudí návod na riešenie v podobnej beznádejnej krízovej situácii. „Médiá majú neuveriteľnú moc, že prinesú niečo, čo ostane v ľudskej pamäti ako vzor. Šokujúcu neobvyklú situácia si človek zapamätá takmer vždy," povedal psychológ. Podobný prípad sa stal v Japonsku, kde deti podľa vzoru zo sociálnych sietí páchali samovraždy.
Psychológ má však aj podozrenie, že takéto šokujúce prípady vysielajú niekedy televízie aj naschvál - aj s rizikom sankcie, lebo sa im podaril výnimočný záber, ktorý chcú dostať na obraz.