Aj na Slovensku môže mať vlk z No počkaj! problém

Aj na Slovensku môže mať vlk z No počkaj! problém

Kým v Rusku hrozí, že vlk s cigaretou v ústach zmizne z rozprávky, alebo sa presunie do nočných vysielacích hodín, na Slovensku sú k nemu tolerantnejší.

Slovenská televízia posledné dni ako Večerníček vysiela známy ruský animovaný seriál No počkaj! Televízia ho nasadila krátko po tom, ako bol v Rusku prijatý zákon na ochranu detí, kvôli ktorému vlkovi hrozí, že bude v ruskej televízii cenzúrovaný. Zákon totiž zakazuje v detských programoch propagovanie fajčenia, alkoholu a drôg. „Seriálu hrozí, že buď sa niektoré scény vystrihnú, čo by bolo ťažké, keďže vlk fajčí skoro stále. Alebo ho budú vysielať až po 11. hodine večer. Nová regulácia sa môže dotknúť aj inej populárnej sovietskej rozprávky Čeburaška, kde fajčí krokodíl Geňa," napísal denník SME.

Podobne prísna je pritom už teraz aj slovenská legislatíva. Ak by sa brala doslovne, vlk má problém aj na Slovensku. Podľa vyhlášky ministerstva kultúry z roku 2010 dielo, ktoré zobrazuje alebo prezentuje závislosti, akou je aj fajčenie, sa klasifikuje ako nevhodné a neprístupné pre vekovú skupinu maloletých do 18 rokov. Malo by byť označené piktogramom 18 rokov a vysielanie je povolené v neskorých večerných hodinách. Aj zákon o vysielaní a retransmisii hovorí, že program nesmie "otvorene alebo skrytou formou propagovať alkoholizmus, fajčenie, užívanie omamných látok, jedov a prekurzorov alebo zľahčovať následky užívania uvedených látok."

STV, ktorá práve vysiela známy kreslený seriál ako Večerníček, s bafkajúcim vlkom problém nemá. „Fajčenie v danej rozprávke nie je príkladom, ale charakterotvorným prvkom zápornej postavy," povedal hovorca RTVS Richard Šümeghy. Rozprávku podľa neho nemožno posudzovať bez celkového kontextu významu, faktov a pochopenia výsledného cieľa, "a to všetko s dôrazom na danú dobu, v ktorej dielo vzniklo," povedal.

S vlkom, ktorý fajčí, nemá problém ani Róbert Ochaba z Úradu verejného zdravotníctva. „Pri kreslených rozprávkach, kde je zobrazené fajčenie, si celkom nemyslím, že vznikne na základe tohto správania chuť experimentovať. Skôr si myslím, že chuť experimentovať vyvolávajú reálne vzorové správanie v živote, respektíve skutočné fajčenie dospelých ľudí zobrazené vo filmoch alebo videné v rodine a na verejnosti," povedal Ochaba.

Rozprávku No počkaj (rus. Ну, погоди!) natočil v rokoch 1969-1986 moskovský Sojuzmuľtfiľm (16 dielov). Ďalšie diely boli vytvorené po roku 1993. V posledných dieloch už vlk nefajčil, ale lízal lízatko. Napríklad v tomto z roku 2006.