Búrlivé víno má pre Markízu podobný efekt ako Šeherezáda

Búrlivé víno má pre Markízu podobný efekt ako Šeherezáda TV Markíza

Televízia Markíza nasadením vinárskeho seriálu pred Televízne noviny, neoslabila len konkurenčné relácie 5 proti 5 a Súdnu sieň, ale aj zmenila čísla hlavného spravodajstva.

 


Nasadením vinárskeho seriálu Búrlivé víno do lukratívneho času pred 19. hodinou si Markíza vyriešila svoje problémy s nábehovou krivkou pred Televíznymi novinami.
Čas od 18. do 19. hodiny - tzv. nábehová krivka - je pre televízie veľmi dôležitý. Mať divácky príťažlivý program tesne pred správami znamená, že časť divákov neprepne a pozerá ďalej aj správy. Posledné mesiace sa v tomto čase sa darilo hlavne JOJ so Súdnou sieňou, ktorá má dlhodobo stabilného diváka a prináša televízii dobré čísla. Naopak tradičné Bez servítky na Markíze dlhodobo stagnovalo a čísla nedosahovali ani priemer stanice.

 

Spokojná bola však donedávna aj STV, ktorej sa darilo v tomto čase s licencovanou súťažou 5 proti 5 dosahovať vysoký nadpriemer Jednotky.

Búrlivé víno to zmenilo. Seriál o dvoch vinárskych rodinách má pre Markízu podobné účinky ako niekedy Tisíc a jedna noc. Kým Bez servítky, ktoré sa vysielalo v rovnakom čase, malo pred mesiacom podľa údajov PMT/TNS SK podiel približne 22 percent, Búrlivé víno má okolo 32 percent (v kategórii 12+). Od začiatku, nielen dosahuje nadpriemer stanice, ale pomáha aj Televíznym novinám. Tie majú cez pracovný deň, keď idú po Búrlivom víne, tradične podiel nad 40 percent (12+).

Naopak nástup Búrlivého vína uškodil najviac Jednotke. Aj niekoľkobodový pokles je pre Jednotku veľa. Relácia 5 proti 5 klesla z približne 16 na 10-12 percent. A dotklo sa to aj hlavných Správ STV. Tie zaznamenali pokles z hodnôt okolo 10 percent na 7-8. Mierny pokles zaznamenala aj Súdna sieň, no nie je tak výrazný, ako v prípade Jednotky.